02.04.2013 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstaviště v Lysé přivítalo jaro

Tradiční jarní výstava Zemědělec – jaro 2012 proběhla v letošním roce na výstavišti v Lysé nad Labem v termínu 21. až 25. března. Souběžně s 36. ročníkem Zemědělce byla uspořádána také každoroční jarní výstava Jaro s koňmi 2012.

Do areálu výstaviště v Lysé na Labem přilákalo návštěvníky více než 150 vystavovatelů zboží. Kromě tradičních zahradnických trhů, které nabídly především materiál pro zahradničení a zemědělství, bylo v nabídce i mnoho dalších hobby potřeb.

Široká nabídka
Z rostlinného sortimentu nabídli vystavovatelé především okrasné a ovocné dřeviny, růže, cibuloviny, ale také osivo a sadbu. Venkovní výstavní plochy zahradnictví z celé republiky nabídly například trpasličí ovocné stromky nebo mrazuvzdorné kanadské broskvoně a meruňky. Společnost Europlant šlechtitelská, spol. s r. o. zase ve svém stánku v prostorách hlavního pavilonu B představila sadbu brambor z jejich sortimentu. Mezi velmi rané odrůdy patří například ´Anuschka´, která je odolná háďátku bramborovému a má velmi dobré chuťové vlastnosti. Poloraná odrůda ´Laura´ má zase dlouze oválné hlízy s výrazně žlutou dužninou a červenou slupkou. Tato odrůda má vysokou výtěžnost, nízký obsah cukru a velmi dobrou skladovatelnost. Veškerou sadbu brambor bylo možné zakoupit na místě. Pro hobby zahradníky byla k dispozici také mechanizace pro menší zahradní práce. V rámci výstavy Zemědělec proběhla také odborná přednáška věnující se novinkám v sortimentu osiv zeleniny a květin pro rok 2012 a chorobám a škůdcům na zahradě.
Doprovodným programem, který probíhal na venkovní ploše výstaviště byla také každodenní přehlídka plemen koní. Návštěvníci měli možnost si v místě konání zakoupit i jezdecké potřeby nebo výživu pro koně. V rámci výstavy byl také vyhlášen šampión výstavy Jaro s koňmi 2012.
Stejně jako v loňském roce proběhlo na výstavišti vyhlášení výsledků 5. ročníku soutěže Potravinářský výrobek Středočeského kraje. Soutěž byla rozdělena na celkem sedm kategorií a bylo do ní přihlášeno celkem 68 potravinářských výrobků od 15 výrobců. Hodnocení proběhlo v měsíci lednu za účasti hodnotitelské komise zastoupené představiteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Krajské veterinární správy, Krajské hygienické stanice Středočeského kraje a dalšími odborníky z Středočeského kraje. Jednotlivými kategoriemi byly například mlýnské a pekárenské výrobky, mléko a mléčné výrobky nebo lahůdky a cukrářské výrobky.

Polabský motýl
V rámci výstavy byla také opět zorganizována soutěž v aranžování květin pro žáky středních zahradnických a zemědělských škol a učilišť s názvem Polabský motýl. V letošním roce proběhl 12. ročník soutěžního zápolení a zúčastnilo se jej pět skupin zástupců vzdělávacích zařízení. Letošním tématem prací byla Květinová galerie – celá skupina společně předložila graficky zpracovaný návrh soutěžních dekorací a následně aranžovala svou soutěžní kóji ve smyslu zadání. Navíc ještě každý ze skupiny plnil samostatně úkol přidělený organizátory – součástí soutěže tak ještě byla tvorba libovolné dekorativní kytice, obrazu ze sušeného rostlinného materiálu, vypichované formálně lineární dekorace, florálního objektu a tajného úkolu z předem neznámého materiálu. Tyto úkoly plnili soutěžící na pódiu před zraky návštěvníků soutěže a měli na ně určené zadání a přidělený čas na práci. Tajného úkolu se zhostili vedoucí pedagogové jednotlivých školních týmů, což přispělo ke zpestření soutěže.
Nejlepší práce byly hodnoceny třemi porotami, přičemž stěžejní rozhodnutí bylo od odborné poroty, jež byla složena z předních českých floristů. Zbylé dvě poroty byly složeny z novinářů a VIP osobností. Odborná porota zvolila jako nejlepší tým ze Střední odborné školy stavební a zahradnické v Praze 9, druhé místo obsadil kolektiv ze Středního odborného učiliště Liběchov a třetí cena udělila odborné porota studentům z Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Benešov. Novinářská porota složená ze zástupců odborného tisku udělila první místo SOŠ zahradnické Praha 9, druhé místo obsadila VOŠ a SZaŠ Mělník a třetí příčku získala SŠ zahradnická Kopidlno. VIP porota složená ze známých osobností přisoudila první místo taktéž SOŠ zahradnické Praha 9, druhé místo bylo uděleno VOŠ a SZaŠ Mělník a třetí místo bylo uděleno SOU Liběchov.

Text a foto Jana Klečková

Článek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 5/2012

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down