01.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava v Akademii věd odhaluje krásu a život rostlin pod zemí

Lidskou pozornost lákají vůněmi, barevnými květy, chutnými plody nebo rozmanitými listy. Velkou část svého těla mají ale rostliny ukrytou pod zemí. Jak vypadají kořeny různých druhů a jaká je jejich funkce? Výstava Tajemný svět rostlinného podzemí v pražské Galerii Věda a umění vAkademii věd ČR ukazuje skrytou sílu a půvab rostlin. Během vernisáže představila garantka expozice botanička Jitka Klimešová svou novou knihu Těla rostlin.

Výstava Tajemný svět rostlinného podzemí vznikla díky vědcům, kteří zásobní orgány rostlin v půdě zkoumají. Nafotili, nakreslili či zobrazili v linorytech oddenky, cibule, hlízy nebo kořeny rostlin od Bílých Karpat po vzdálený Ekvádor.

„Rostliny jsou postavené ze stejných stavebních kamenů jako živočichové, ale jejich životní strategie a to, jak vypadají, jsou samozřejmě něco naprosto jiného. Jejich možná podstatnější část je ukrytá pod zemí, což většina lidí neví,“ řekla na vernisáži předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová a dodala: „Výstavu připravili kolegové z Botanického ústavu. Myslím, že si dali hezký dárek k šedesátým narozeninám, které letos slaví.“

Obrazový doprovod oživují na výstavě komiksy se zajímavostmi ze života v „neviditelném“ světě. Návštěvníci se dozví, že díky kořenům získávají rostliny mimo jiné minerální látky a vodu, protože jinak na ni nedosáhnou. K čemu slouží takzvané podzemní banky a co všechno si do nich rostliny musí uložit, aby třeba přežily zimu.

Součástí expozice je také šest metrů dlouhý a více než čtyři metry vysoký model podzemní části krkonošské louky, který zapůjčilo muzeum v Plzni. Vedle kořenů a oddenků nechybí ani třicetkrát zvětšené půdní breberky, myš nebo larvy. 

„Chceme lidem ukázat, jak je běžně přehlížené podzemí krásné. My, co zkoumáme podzemní orgány rostlin, máme potřebu je různě znázorňovat právě proto, že jsou neviditelné,“ prozradila garantka výstavy Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR

Během vernisáže představila botanička, která získala v roce 2020 jako vůbec první žena prestižní Akademickou prémii, svou novou knihu Těla rostlin. Popisuje v ní, jak poznání tvarů rostlinného těla přispívá k porozumění rostlinných životních strategií, jaké má tělo rostlin funkce a co o nich víme.

Těla rostlin a umění
Novou knihu doprovází Jitka Klimešová svými kresbami rostlin. K vidění jsou také ve veřejně přístupné databázi flóry střední Evropy Clonal plants Database nebo v knize Temperate Herbs. Ke kresbám ji přivedl jeden z jejích výzkumů podzemních orgánů rostlin a potřeba doplnit znalosti jejich morfologie. Začala je proto vyhrabávat z půdy, detailně prohlížet, popisovat a zobrazovat. „Zpočátku byly mé kresby hodně jednoduché, ale postupně jsem se zdokonalovala a naučila lépe rozeznávat různé druhy podzemních orgánů – kořenů, kořínků, oddenků, hlíz, cibulek…,“ popsala Jitka Klimešová v rozhovoru pro časopis A / Věda a výzkum. * 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down