29.06.2022 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava růží všemi smysly

Po velkém úspěchu Výstavy růží v roce 2021 připravuje Kulturní Plantáž Blatná letošní ročník v duchu bílé sadové růže Ave Maria, kterou věhlasný český šlechtitel Jan Böhm uvedl na trh v roce 1933. Floristické expozice, růžový design market, tvůrčí dílny, koncerty, divadelní představení, odborné přednášky nebo večerní swingový program Vojty Dyka a B-Side Bandu spojený s dražbou květinových aranží – to je zkrácený souhrn programu, na který se můžete těšit v sobotu 2. července v Blatné – městě růží.

Historické centrum jihočeské Blatné ozdobí přes tři tisíce růží v originálně pojatých tematických aranžích floristek Viju viju, studentů zahradnické fakulty Mendelovy univerzity a České zahradnické akademie Mělník. Výtvarné pojetí výstavy i doprovodný program se letos dotkne bílé barvy a tematiky spojené s „Ave Maria“. Vůně růží prostoupí unikátní prostory areálu kostela Nanebevzetí Panny Marie, farních zahrad, sklepení, vinného sklípku nebo muzejních kobek. Pro rodiny s dětmi je připravena paleta tvůrčích dílen, divadelní představení teátru Pohadlo i relaxační a pikniková místa ve stínu u vody s možností zapůjčení lodiček. Nábřeží ožije tematickými růžovými trhy s nabídkou sazenic růží a širokým sortimentem originálních produktů z růží a šípků – šperků, kosmetiky, sirupů, svíček apod. Těšte se také na růžová menu a originální letní deserty a drinky. V letošním roce si zároveň připomínáme 100 let od dokončení stavby rondokubistické vily Jana Böhma. Návštěvníky výstavy tedy zavedeme po budoucí růžové stezce „Blatenských královen“ až k tomuto významnému objektu architekta Jana Komance. Součástí programu bude odborná přednáška nejuznávanějšího českého odborníka v oblasti růžařství RNDr. Jiřího Žlebčíka. O připravovaných růžových stezkách i své rodině pohovoří zahradní architekt Ing. Čestmír Böhm (prasynovec Jana Böhma).

Ave Maria a bílá barva je inspirací nejen originálních floristických expozic, ale i koncertů, divadelních představení, svatebních aranžmá nebo tvůrčích dílen. Nábřežím protančí bílé labutě Národního divadla a ve stylu bílého baletu se odehraje také freestyle fotbal show mnohonásobného mistra světa Honzy Webera. Návštěvníky výstavy čeká také slosování o deset exemplářů Böhmovy bílé růže Ave Maria. Leitmotiv Ave Maria se promítne i do programu koncertu padesátičlenného chlapeckého sboru Bonifantes v rámci festivalu Rosa Bohemica, se kterým je od letošního roku Výstava růží propojena. Tématu se dotkne také koncert Brass Avenue nebo Thoma Artwaye, který navíc živě doprovodí také přehlídku svatebních šatů.
Tečku za celodenním programem učiní dražba květinových aranží a večerní koncert koncipovaný jako pocta šlechtiteli Janu Böhmovi, který proslavil své ikonické královny květin a město Blatná po celém světě. Prvorepublikovou atmosféru, dobu největšího rozkvětu Böhmových růžových plantáží připomenou swingové melodie v podání B-Side Bandu a Vojty Dyka.
Nenechte si ujít kulturní událost číslo jedna v Blatné – městě růží.
Výstava probíhá pod záštitou Národního zemědělského muzea.*

Zdroj: Plantáž-Blatná

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down