11.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava Příroda v ilustraci tentokrát představí dílo výtvarníka Jana Dungela

Výstavní cyklus Příroda v ilustraci probíhá v Národním zemědělském muzeu Ohrada už od roku 2004. Představuje tvorbu našich předních ilustrátorů knih o přírodě včetně vědecké ilustrace z oboru biologie. Letošní ročník je věnován malíři, ilustrátorovi, přírodovědci a cestovateli Janu Dungelovi. Výstava začíná 1. srpna a ke zhlédnutí bude do 31. října tohoto roku.

Výstava je zaměřena na faunu a flóru tropických deštných lesů Amazonie, vlhkých savan llanos v severní části Jižní Ameriky, rozsáhlé močálovité krajiny Pantanal na jihozápadě Brazílie či mlžných pralesů úbočí And. Jihoamerická příroda učarovala Janu Dungelovi natolik, že od první návštěvy Venezuely v roce 1992 pravidelně navštěvuje jihoamerický kontinent se skicákem v ruce, aby zde maloval divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí. Jeho práce vyžaduje i odvahu, odolnost, schopnost vyrovnat se s tvrdými podmínkami a překonat nejrůznější překážky. Svou práci popsal v knihách Jak se maluje prales, S jaguárem v posteli, Džungle uprostřed bažin a Jaguár lidi nežere.

Výstavu doplňují ukázky knih, které Jan Dungel ilustroval. Jedná se o více než 40 publikací, které vycházely u nás i v zahraničí. Z českých titulů jsou to například publikace Zdeňka Veselovského K pramenům Orinoka, Abeceda zvířat, Etologie a pak Červená kniha ohrožených a vzácných druhů rostlin a živočichů ČSSR, Atlas ptáků České a Slovenské republiky, Atlas savců, Atlas ryb, obojživelníků a plazů nebo Příběhy z amazonského pralesa, Čim, Čára a zahrada. Jan Dungel je rovněž hlavním protagonistou filmových dokumentů Vladimíra Šimka Štětcem a mačetou a Anakonda – konec mýtu?

Jan Dungel se narodil v roce 1951 v Kyjově a vystudoval biologii na Masarykově univerzitě v Brně. Záhy se začal věnovat svobodnému povolání malíře, ilustrátora a grafika. Používá techniku akvarelu doplněného barevnou tužkou.*

Zdroj: TZ NZM

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down