22.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoká spolehlivost a moderní design

Živa, zemědělská obchodní a. s. je poměrně všestrannou firmou s širokým záběrem nabízeného zboží a poskytovaných služeb, které neustále zdokonaluje. Na jedné z mnoha předváděcích akcí pořádaných touto firmou pro zájemce o univerzální techniku REFORM jsme měli možnost zblízka se stroji této značky seznámit a vyzkoušet si je.

Společnost ŽIVA na českém trhu mimo jiné zastupuje rakouskou firmu REFORM WERKE Wels, výrobce univerzálních jednonápravových a dvounápravových nosičů nářadí. Tyto stroje jsou určeny pro práci především v těžkých půdních a svahových podmínkách, kde ve srovnání s jinou obdobnou technikou dokazují své přednosti v ovladatelnosti a terénní dostupnosti.
Velmi nás zaujaly jednonápravové nosiče nářadí v provedení s mechanickou převodovkou pojezdu REFORM 741 a M3, a především však moderní špičkové stroje s hydrostatickým pojezdem REFORM M9 a M14. Tato technika nachází uplatnění především v podmínkách, kde nelze použít dvounápravové nosiče nebo kde by jejich nasazení bylo neekonomické. Osvědčily se nejen jako nepostradatelný pomocník v realizačních a zahradnických firmách, technických službách měst a obcí, ale i při údržbě travních porostů, okolí toků řek a podobně.
Vyzkoušeli jsme si stroje M9 a M14 s motory o výkonu od 11 do 20 HP. I výkonově nejslabší z nich – M9 nás zaujal svoji nezdolatelnou dravostí při práci s různými adaptéry. Velmi pozitivně nás překvapila snadná a přesná obsluha těchto robustních jednonápravových nosičů vybavených hydrostatickým bezstupňově elektrohydraulicky ovládaným pojezdem, jejichž řízení umožňuje jemně regulovatelné ovládání hydromotorů jednotlivých kol. Řídící kleče jsou pro pohodlí obsluhy výškově a stranově stavitelné s tlumením vibrací. U stroje M14 lze plynule měnit polohu nápravy a tím optimálně nastavit těžiště s ohledem na použitý adaptér a pracovní podmínky. Pro oba stroje je charakteristická bezpečnost práce a dobrá ovladatelnost v těžko dostupném a svažitém terénu, a to i při jejich váze od 180 kg do 245 kg.
Přestože dvounápravové stroje nebyly předmětem ukázek, stojí za to se o nich alespoň v krátkosti zmínit. REFORM Metrac je další z řady všestranných nosičů nářadí, který je koncipován jako samostatný pro bezpečné a šetrné práce ve svažitých terénech. Tento stroj splňuje všestranné požadavky v péči o louky, pastviny a pozemky po celý rok a může se stát výkonným specialistou k mulčování, sekání, obracení, shrabování, stejně tak jako k transportním úkonům a v neposlední řadě i k pracím v zimním období, jako je frézování, vyhrnování a posyp. Jeho velkou předností je široký rozchod, nízko položené těžiště, malá vlastní hmotnost, uzávěrka diferenciálu na obou poloosách a pohon a možnost řízení všech kol s nízkotlakými pneumatikami. Poslední z vlastností je ceněna především pro značnou šetrnost k půdě.
Společnost ŽIVA nabízí dvě série modelů stroje Metrac – celkem čtyři různá provedení s mechanickou převodovkou a tři modely s převodovkou hydrostatickou (řada s označením H).
Nespornou výhodou techniky REFORM je možnost všestranného, celoročního a tím pádem hospodárného využití. Díky široké škále snadno vyměnitelných přídavných zařízení a adaptérů na nosičích za pomocí rychloupínacího zařízení můžete ve velmi krátké době pracovat s úplně jiným strojem. Heslo komfortní, snadno ovladatelný, všestranný, vytrvalý a spolehlivý pomocník pro techniku REFORM skutečně platí. Bližší informace získáte na www.ziva.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down