08.03.2005 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsledky 25letého šlechtění slivoní v Geisenheimu

Výzkumný ústav v německém Geisenheimu se zabývá technologickou, pomologickou a šlechtitelskou činností u slivoní Prunus domestica už od roku 1978. Vedoucím úseku ovocnářství je prof. Dr. Helmut Jacob. Výsledkem existence šlechtitelského programu slivoní Výzkumného ústavu v Geisenheimu je v současné době prezentace 14 odrůd.

Šlechtitelské cíle
Mezi jeho šlechtitelské cíle patří především:
a/ kvalitativní zlepšení tržních odrůd ve zralostních skupinách:
1. velmi časně dozrávající (červen, červenec),
2. časně dozrávající (červenec, srpen),
3. středně až pozdě dozrávající (srpen,září) a
4. pozdně dozrávající (září, říjen),
b/ vhodnost plodů slivoní pro jednotlivé druhy tržního ohodnocení: čerstvé plody, skladovatelné plody, zpracování (destilace, sušení, šťávy, mošty a marmelády),
c/ odolnost vůči klimatickým podmínkám,
d/ odolnost k chorobám – zaměření zejména na odolnost k šarce (Plum pox virus)
e/ zlepšení speciálních slív, švestek a mirabelek pro vytvoření specifických lokálních produktů.

Požadavky trhu
Pro trh je velmi důležitým kritériem velikost plodu nad 50 g, proto jsou odrůdy slivoní dosahující této velikosti plodů označovány jednotným přízviskem Plus. Všechny vyšlechtěné odrůdy mají národní či unijní právní ochranu.
Většina odrůd z Geisenheimu je již v ověřovací pokusné výsadbě v ovocné školce Fytos Plzeň, či u jejích smluvních partnerů – ovocnářů v poloprovozních pokusech, ale ještě se v ČR nemnoží. Zatím jedinou množenou odrůdou u v ČR je ´Tophit Plus´®.

Perspektivní odrůdy pro naše podmínky
K již starším, ale u nás málo známým odrůdám patří ´Top´®, ´Topper´®, nebo ´Topking´®.
´Tophit plus´® je křížení ´Čačanska. najbolja´ x ´President´. Odrůda je známá díky práci VŠUO Holovousy. Je zatím jedinou odrůdou z Geisenheimu množenou v ČR. Má velmi velké, ocelově modré plody, s bílo žlutou až žlutou dužninou, která jde dobře od pecky. Plody jsou dobré, harmonické chuti, pevné, nepadají. Je tolerantní k šarce, dozrává v druhé polovině září, je málo citlivá na choroby, plodnost nealternuje. Hmotnost plodů dosahuje až 70 g. Má středně vysoký obsah cukru 17,5 % Brix, 70 OOchsle.
Topfive® je křížení ´Čačanska. najbolja´ x ´Buhlerova´, dozrává koncem července až začátkem srpna, krátce před odrůdou ´Čačanska lepotica´. Průměrná hmotnost plodů je 31 g. Středně silně rostoucí strom nealternuje, plody nepadají, barva plodů je v plné zralosti tmavě modrá, dužnina pevná, bíložlutá, šťavnatá. Cukernatost dosahuje 18 % Brix, 70 OOchsle, Je tolerantní k šarce.
´Topstar plus´® vznikla křížením ´Ersingenská´ x ´Čačanska. najbolja´. Velmi plodná odrůda, dozrává krátce po odrůdě ´Čačanska lepotica´, plodí na jednoletém dřevě. Dužnina je zelenožlutá, velmi chutná, dobře jde od pecky. Odrůda je tolerantní k šarce a velmi odolná k dalším chorobám (např. Monilii, aj.). Hmotnost plodu je přibližně 55 g, cukernatost 18 % Brix, 73 OOchsle.
´Topgigant plus´® vznikl křížením ´Čačanska. najbolja´ x ´President´, má velmi velké plody (hmotnost až 100g!). Strom je pouze částečně samosprašný, po přeplození může dojít k alternující plodnosti. Plody jsou dobré chuti, nepadají, mají dlouhou sklizňovou periodu. Odrůda je tolerantní k šarce, dozrává v srpnu.
´Top 2000´® je podobný odrůdě ´Top´, vznikla křížením ´Stanley´ x NN. Je středně velká, plod má modrou barvu s hmotností přibližně 35g. Nemá již nevýhodu odrůdy ´Top´ – časté ulomení špičky pecky. ´Top 2000´® má sladkou chuť, aromatickou, dobrou vnitřní kvalitu, cukernatost 19 % Brix, 77 OOchsle. Díky těmto parametrům se jeví jako velmi vhodná pro pálení. Je tolerantní k šarce.
´Topend plus´® je velkoplodá, velmi pozdně dozrávající odrůda vznikla křížením ´Čačanska. najbolja´ x ´Valor´. Průměrná hmotnost ocelově modrého plodu je 66 g, nealternuje. Dužnina je světle žlutá, pevná, šťavnatá, jde dobře od pecky. Dozrává počátkem října, je vhodná do velmi teplých poloh. Plody jsou velmi dobře a dlouho skladovatelné. Cukernatost dosahuje 20% Brix. Je tolerantní k šarce.
´Bellamira´® je velkoplodá, pozdně dozrávající mirabelka (označení P34-56-1994), vznikla křížením ´Čačanska. najbolja´ x ´Mirabelka nancyská´. Růst má středně silný, plodnost je časná, velmi velká, nealternuje, vyznačuje se dlouhou sklizňovou periodou. Aromatické plody o hmotnosti asi 18 g nepadají a jsou velmi vhodné k pálení, či jako stolní ovoce. Cukernatost dosahuje 23 % Brix, 98 OOchsle. Je tolerantní k šarce.
´Miragrande´® je velkoplodá (hmotnost asi 16 g), silně vzrůstná, pozdně dozrávající samosprašná mirabelka, dozrává 20 dnů po odrůdě ´Mirabelka nancyská´. Vznikla křížením ´Herrenhauser Mirabelle´ x ´Gelbe Zwetsche´. Někdy plody jsou s červenými skvrnami. Cukernatost dosahuje 23 % Brix, 98 OOchsle. Má dlouhou sklizňovou periodu a je tolerantní k šarce.
´Rheingold´® vznikla křížením ´President´ x ´Severn Gross´. Tato žlutá, velká slíva s pevnou dužninou je slabě rostoucí, samosprašná s cukernatostí 15,7 % Brix.. Je vhodná ke kompotování, či přímému konzumu. Nepadá, je tolerantní k šarce.

Poslední novinky
Mezi nejnovější odrůdy prof. Dr. Jacoba patří např. ´Topfirst´®, ´Toptaste´®, ´Topimmun´®.
´Topfirst´® vznikl křížením ´Čačanska. najbolja´ x ´Ruth Gersteter´. Velmi raně dozrávající odrůda, která zraje současně s odrůdami ´Herman´ či ´Ruth Gersteter´, má dostatečně velké modré aromatické plody, o hmotnosti 40 g. Dužnina je žlutá, šťavnatá, jde dobře od pecky, má dobrou chuť. Růst je středně silný, odrůda nastupuje časně do plodnosti, nealternuje. Cukernatost dosahuje % 13,5 Brix, 55 OOchsle, je tolerantní k šarce.
´Toptaste´® je křížením ´Valor´ x ´Domácí velkoplodá´. Tato středně velká až velká modrá švestka má velmi dobré chuťové vlastnosti a dlouhou sklizňovou periodou. Hmotnost plodů dosahuje 36 g. Dužnina žlutá, šťavnatá, jde dobře od pecky. Plody jsou aromatické, nepadají. Při přezrání má vynikající parametry pro pálení – cukernatost 22 – 32 % Brix, 90 – 130 OOchsle. Je tolerantní k šarce.

Některé uvedené odrůdy jsou teprve přihlašovány k právní ochraně EU, proto lze očekávat jejich uvedení na trh v časovém horizontu několika let. Každá odrůda má své přednosti i nevýhody, proto je velmi důležité vybrat ty nejvhodnější pro klimatické podmínky ČR, po ověření vlastností v domácích podmínkách budou vybrané odrůdy zařazeny do licenčního množení. Odrůdovou skladbu na našem trhu obohatí odrůdy slivoní z Geisenheimu v průběhu několika let.

Zpracováno s využitím podkladů Forschungsanstalt Geisenheim

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down