31.01.2022 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyty hraboše polního na Moravě

V průběhu ledna se na řadě lokalit Moravy objevily nové kolonie hraboše polního. Desítky nových východů z nor se objevily na Brněnsku, Vyškovsku, také Uherskohradišťsku a Znojemsku. Kolonie se objevují v řepce i obilninách. Nepříznivé klimatické podmínky mohou stěžovat případná ochranná opatření.

Na řadě lokalit Moravy se přes zimu objevily na polích s trvalými porosty berličky pro dravce, což viditelně podpořilo predaci. Na méně exponovaných lokalitách se populace tímto opatřením daří udržet pod prahem škodlivosti, nicméně oblasti typické pro pravidelný výskyt hraboše nyní zažívají lokálně silnou kolonizaci (nejčastěji z rezervoárů, tj. remízky, meze, biopásy, ale i trvalé travní nebo jetelotravní porosty). Lokálně vysoká četnost hraboše přetrvává též v řadě okresů středních a severních Čech. 
Hodnoty výskytu hraboše polního odpovídají letům bez gradace a silné lokální výskyty v předjaří nejsou ničím výjimečné. Průběh počasí a půdní podmínky v lokalitách s těžší půdou nepřejí aplikacím rodenticidů, ale dá se očekávat, že podniky začnou brzy oznamovat aplikaci rodenticidu do nor ještě před příchodem jara.   

Zdroj:Rostlinolékařský portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down