09.01.2021 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt škůdců zeleniny v letech 2019–2020

V roce 2019–2020 byl prováděn pravidelný monitoring škůdců zeleniny v Polabí (mimo brukvovitou zeleninu). V nadprůměrně teplém a suchém roce 2019 škodila sviluška chmelová a drátovci, v roce 2020 bylo více mšic a vrtule celerové. V obou letech škodila mandelinka bramborová a třásněnky.

Výskyt škůdců v porostech zeleniny závisí na mnoha faktorech: 1) průběhu počasí, 2) početnosti v předchozím roce, 3) technologii pěstování, zahrnující zpracování půdy, odrůdu, způsob a intenzitu ochrany i hnojení, 4) zdroji škůdců v okolí a mnoho dalších. Některé druhy škodí pravidelně každý rok, jiné pouze v letech s optimálními podmínkami. Výskyt škůdců je mezi roky nerovnoměrný i v jednotlivých měsících – jeden rok škodí od jara do podzimu, druhý rok pouze na jaře a zbylou část roku jsou výskyty pod prahem škodlivosti. Výskyt škůdců se často liší i pozemek od pozemku, někdy může být velký rozdíl i v rámci jednoho pole.

V letech 2018–2020 probíhal monitoring škůdců polní zeleniny pracovníky Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., Praha-Ruzyně (VÚRV) na základě dohody mezi Ministerstvem zemědělství – Odborem zemědělských komodit, Zelinářskou unií Čech a Moravy a VÚRV. Souhrn výskytu škůdců v roce 2018 byl publikován v dubnovém Zahradnictví v roce 2019, výskyt škůdců brukvovité zeleniny v roce 2019 byl publikován v květnovém Zahradnictví v minulém roce, v tomto článku jsou zpracovány údaje o výskytu škůdců na ostatních druzích zeleniny v letech 2019–2020. Rozdíl mezi roky se projevil u svilušky chmelové, drátovců, mšic, makadlovky řepné a vrtule celerové. Podobná škodlivost byla u třásněnek na cibuli a mandelinky bramborové.

Text a foto

Ing. Kamil Holý, Ph.D.,

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i.,

Praha-Ruzyně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2021 s tématem Zelinářství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down