07.05.2023 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt škůdců na zelenině v průběhu 18. týdne

Objevují se první dřepčíci, začíná kladení květilky zelné, přibývá plžů a zvyšuje se aktivita drátovců. Na cibuli se líhnou nymfy třásněnek, které se budou postupně přesouvat na listy. Charakter počasí není ideální pro masovou migraci, nálet škůdců bude rozvleklý. Práh škodlivosti může být překročen pouze na některých pozemcích – ochranu provádět podle výsledku monitoringu.

Brukvovitá zelenina – na rostlinách první dřepčíci, do konce týdne se mohou objevit první škody. Začíná kladení květilky zelné, v některých porostech již vysoký počet vajíček, rostliny nechráněné mořením mohou být později silně poškozeny. Objevují se dospělci vrtalek, zatím v nízkých počtech. Na brzkých výsazech se může projevit poškození larvami krytonosců a dřepčíka olejkového. Létají první bělásci, ale vajíčka zatím nekladou. Pokud je to možné, nechat porosty co nejdéle zakryté netkanou textilií (mechanická bariera).
Ostatní zelenina – na cibuli se líhnou nymfy třásněnek, při silném výskytu mohou způsobit na listech vadu vzhledu. Krnění rostlin cibule může být způsobeno výskytem háďátka zhoubného. Vlhká půda může podpořit líhnutí květilek, které mohou škodit nejen v brukvovité zelenině, ale i v dalších plodinách (např. květilka všežravá v cibuli, hrachu, salátu). Drátovci zvyšují aktivitu, může se objevit poškození rostlin (nezaměnit za choroby). Vlhko podporuje výskyt plžů (slimáci, plzáci, hlemýždi aj.).*

Zdroj: ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down