Výsevní substráty pro zakládání letničkových záhonů

Při zakládání letničkových záhonů z přímého výsevu bývá problém se zaplevelením pozemku. Pro eliminaci klíčení semen plevelů lze použít krycí výsevní minerální substráty o výšce pět centimetrů.
Na jaře 2015 byl na Dendrologické zahradě založen vegetační pokus, ve kterém byly hodnoceny čtyři výsevní krycí substráty (tab. 1) a kontrolní varianta na volné půdě. Každá varianta byla ve třech opakováních, velikost jedné pokusné parcely byla 2 x 2 m.

Složení základního substrátu A vycházelo ze zkušeností Zahradnické fakulty MENDELU v Lednici. Jeho hlavní složkou byl písek (pHCaCl2 = 6,5) doplněný tmavou rašelinou (pHH2O=5,2). Písek byl betonářský bez hlinitých příměsí s velikostí zrn 0 až 4 mm, hlavní zrnitostní podíl (87 %) byl do dvou milimetrů.

Substráty B a C byly doplněny odstupňovanou dávku jemně mletého spongilitu. Spongilit je křemičitá hlubokomořská usazená hornina složená převážně z jehlic mořských hub. Pro přípravu substrátů byl použit mikroporézní spongilit, označovaný jako dekalcifikovaná (odvápněná) opuka, obsahuje >50 % SiO2, >40 % jílových minerálů a <5 % CaO.

 

Text

Ing. Martin Dubský, Ph.D.,

RNDr. František Šrámek, CSc.,

Ing. Ivana Barošová,

Ing. Adam Baroš,

Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.

 

Celý článek si můžete přečíst v časopisu Zahradnictví 2/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down