06.03.2006 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výsadba suchomilných trvalek

Při výběru vhodných trvalek pro výsadbu musíme vycházet především z podmínek stanoviště, na kterém budou rostliny vysázeny. Nabídka sortimentu trvalek je však ovlivněna zeměmi, kde se pěstují nejvíce, jako je Anglie, Nizozemí a Německo. S výjimkou Německa, které má k našim klimatickým podmínkám nejblíže, musíme sortimenty vyšlechtěné v ostatních zemích důkladně prověřovat.

Dnes, kdy píšu tyto řádky, máme -22°C, zatímco v Anglii je +5°C a v Nizozemí 0°C. Limitující jsou i letní teploty, které u nás dosahují 30 i více stupňů při delších obdobích sucha. U nás jsou také oblasti, kde můžeme úspěšně pěstovat sortiment vhodný pro atlantickou část Evropy jako jsou pěnišníky (Rhododendron) nebo vřes (Calluna) a k nim vhodný sortiment trvalek. Jedná se o podhorské a horské oblasti s vlhčími léty a dostatkem sněhu jako ochrany proti zimním mrazům.
Rozsáhlé oblasti, jako jsou střední Čechy, jižní a střední Morava, mají takové podmínky jen v mikroklimaticky příznivých stanovištích ( severní svahy, vzrostlé dřeviny nebo chráněná stanoviště na severní straně budov). Obecně platí, že pěstujeme-li na dvorku vinnou révu, za domem kukuřici, nemůžeme v předzahrádce úspěšně pěstovat vřes nebo Phlox paniculata či Gentiana sino-ornata.
Je však mnoho rostlinných druhů, které pocházejí z oblastí klimaticky nám bližších, jako je východní Evropa, střední Asie, turecké vnitrozemí anebo kontinentální oblast USA a jižní Kanady.
Výsadby takovýchto rostlin mohou být velmi rozmanité. Mohou to být polštářovité a bochánkovité druhy v suchých zídkách a kamenitých terasách v propustných půdách (obr. č. 1,2), zastoupených například druhy rodu Acantholimon, Arenaria, Dianthus, Draba a podobně. Takovým rostlinám nevadí ani letní přehřátí umocněné použitím tmavých kamenů. Nebo to mohou být smíšená trvalková rabata s druhy rodů Gypsophila, Inula, Papaver orientale, Paeonia, Salvia, Sedum, Veronica a pododbně. Anebo výsadby stepního charakteru s větším zastoupením travin jako je kostřava (Festuca), Avena, Stipa a další. Většina těchto rostlin dobře roste i na těžších, ale v létě vysychavých půdách.
Výhody výsadeb suchomilných rostlin na slunných a vysychavých stanovištích jsou především ve snadnějším ošetřování. Po zakořenění rostou tyto rostliny bez použití zálivky. Dobře sestavený záhon vytvoří hustě zapojený porost, s takovým vnitřním mikroklimatem, který zabraňuje růstu plevelů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down