25.02.2010 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výměna informací

Úvodník minulého čísla časopisu byl věnován historii tohoto zahradnického periodika. Přestože současný časopis je pod názvem Zahradnictví vydáván od roku 2001, jeho koncepce a zejména poslání navazuje na více jak stoletou historii vydávání odborných zahradnických titulů. Jedním z nich bylo i Záhradníctvo – odborný časopis pro ovocnáře, zelináře, květináře, sadaře, školkaře, aranžéry květin a pokročilé zahrádkáře. Periodikum bylo v minulém století vydáváno ministerstvem hospodářství a výživy Slovenské socialistické republiky a ministerstvem zemědělství a výživy České socialistické republiky v národním podniku Príroda v Bratislavě.

Nahlédnutím do starých čísel tohoto periodika zjistíme, že zde byly publikovány články předních českých a slovenských výzkumných pracovníků, šlechtitelů, pedagogů, členů akademie věd atd. Čtenáři tak byli průběžně informováni o dění v zahradnickém oboru v obou částech republiky.
Rozpad Československé federativní republiky v prosinci 1992 a vznik dvou samostatných států bohužel vedl k přetrhání dlouholetých vazeb v mnoha odvětvích, zahradnické nevyjímaje. Zda-li rozdělení státu mělo kladné opodstatnění si netroufám hodnotit. Jsem si ale jist, že k posílení vzájemné výměně informací, která se uskutečňovala pořádáním společných seminářů, přednášek, exkurzí či výstav, rozhodně nepřispěl. My jsme si této skutečnosti samozřejmě vědomi a snažíme se ji alespoň částečně napravit publikováním příspěvků od českých i slovenských autorů. Díky rozšíření působnosti vydavatelství Profi Press, s. r. o., ve Slovenské republice, se naše spolupráce
s předními slovenskými výzkumnými a šlechtitelským ústavy a vysokými školami ještě více utuží. Časopis Zahradnictví tak nadále zůstane ,, federálním“ časopisem, který bude čtenářům přinášet aktuální zahradnické informace jak z České, tak i Slovenské republiky.

 

Arnošt Jílek

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down