Vylepšená aplikace Tree Check prozradí, jak stromy chladí

Spolu se zvyšující se teplotou a přicházejícími letními dny začneme ve městech častěji vyhledávat místa, kde bychom se ukryli před sluncem. Ideální oázy chladu na veřejných prostranstvích představují parky, stromořadí v ulicích nebo alespoň mohutné stromy, které nejenže svou korunou efektivně stíní, ale díky výparu vody ochlazují a zvlhčují okolní prostředí. Jaký chladicí efekt mají konkrétní stromy ve městě, můžete zjistit díky mobilní aplikaci Tree Check od Nadace Partnerství. 

Aplikace Tree Check po vyfocení pozná, o jaký druh stromu se jedná. Kromě toho poskytne údaje, kolik strom v létě odpaří vody, jak moc díky hustotě koruny stíní, díky čemuž spočítá jeho ochlazovací funkci na příkladu klimatizací. „Pro představu, u nás v brněnské Otevřené zahradě, v centru Brna pod Špilberkem, měříme ochlazovací funkci stromů na několika javorech. Loni například jeden z nich v horký červencový den odpařil za den zhruba 68,5 litru vody. Vliv na ochlazovací funkci konkrétních stromů má několik faktorů – od velikosti a hustoty koruny, množství listové plochy, přes druh stromu či jeho strategii hospodaření s vodou v období sucha,“ vysvětluje Martin Ander z Nadace Partnerství, odborník na adaptace na změny klimatu. 

V bezplatné aplikaci je dále možné navštívené stromy doplňovat do mapy, nebo si z nich vytvořit vlastní kolekci. V aplikaci pak uživatelé získávají body za přidání nových stromů, jejich opakovanou návštěvu nebo jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim pak za odměnu otevřou příběhy o stromech. Pokud zrovna nemají přístup k internetu, mohou si snímek stromu uložit do galerie a zjistit o něm více, až se připojí.

Aplikaci mohli lidé poprvé vyzkoušet na jaře 2022, ale přes zimu (mimo vegetační sezónu stromů) nebylo možné přidávat stromy do mapy. Nyní opět funguje bez omezení a Nadace Partnerství stále pracuje na jejím vylepšování. „Uživatelé mají nově k dispozici lepšího průvodce aplikací. Dále přibylo označení speciálních druhů stromů – Stromů roku, Stromů hrdinů či památných stromů. Do budoucna by měli mít uživatelé příležitost upravit a zpřesnit polohu stromu,“ dodává v závěru Andrea Křivánková z Nadace Partnerství, která má vývoj aplikace na starosti.*

Aplikace je zdarma dostupná v Google Play či v App Store.

Zdroj: Nadace Partnerství

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down