Výkupní ceny za jablka budou letos ve Zlínském kraji nízké

Nízké výkupní ceny jablek nabídne v letošním roce zemědělcům i občanům tradiční zpracovatel ovoce,akciová společnost Linea Nivnice; ceny sníží velká úroda ovoce a nabídka levného jablečného koncentrátu z Číny. Společnost letos plánuje výkup až 25.000 tun jablek za cenu pod jednu korunu za kilogram, tedy třikrát nižší než loni.

V loňském roce se výkupní cena za jablka vyšplhala až ke třem korunám za kilogram. Jablek bylo nesrovnatelně méně, k zajištění dostatečného výkupu tak museli nivničtí cenu postupně zvyšovat. V roce 2003 vykoupila společnost 16.000 tun jablek.
Letos zahájí Linea výkup padaných jablek 23. srpna na Zlínsku, Uherskohradišťsku a Hodonínsku. Výkupní cena pro občany se bude zřejmě pohybovat mezi 70 až 80 haléři za kilogram. Zemědělci,jejichž produkce je kvalitnější, mohou počítat s cenou jen o něco málo vyšší.
Letošní rok je pro úrodu jablek, ale i dalšího ovoce, velmi příznivý. To ceny pochopitelně tlačí na nižší hladinu. Společnost již letos vykoupila zhruba 100 tun černého rybízu a 400 tun višní. Z ovoce vyrábí ovocné šťávy, sirupy,ovocná vína, lihoviny a dětské výživy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *