Výkonné traktory pro velké sady

Zhruba tři sta hektarovou plochu ovocných sadů obhospodařují v Tuchorazi nedaleko Českého Brodu. A právě z toho důvodu jsou nuceni nakupovat vše ve velkém, což se samozřejmě týká i mechanizace. Od té se zde očekává především vysoký výkon a minimální poruchovost. Před dvěma lety, kdy vybírali nové traktory do sadů, rozhodovala kromě uvedených kritérií také cena, dostupnost náhradních dílů a nepřetržitý servis. Zvítězila italská značka Landini, kterou dnes v jednom z největších ovocnářských podniků u nás zastupuje celkem osm strojů.

Společnost Sady Tuchoraz, spol. s r. o., vznikla jako jeden z nástupců bývalého JZD Tuchoraz, které zahrnovalo kromě rostlinné i živočišnou výrobu a hospodařilo na šesti tisících hektarech. Po roce 1989, kdy se družstvo rozpadlo, získalo plochy sadů zpět na osmadvacet restituentů. Jejich spolupráce nebyla jednoduchá, což se projevilo o deset let později krachem. Jeden z majoritních vlastníků, Robert Vyšata, pozemky od ostatních odkoupil a založil společnost Sady Tuchoraz, spol. s r. o. Ta je zaměřená výhradně na rostlinnou výrobu – polovinu z celkových šesti set hektarů tvoří polní pěstování (obilniny, olejniny) a polovinu trvalé kultury (sady).

Třicet procent dětem
Co se ovocnářství týče, specializují se v Tuchorazi na pěstování jablek. Z dvacítky odrůd je sedm nosných – ´Golden Delicious Reinders´, ´Idared´, ´Gala´, ´Jonagold´, ´Jonagored´, ´Rubín´ a ´Šampion´. Přibližně tři čtvrtiny ploch sadů však tvoří porosty starší 25 let, a i když díky pečlivé péči agronoma stále dosahují (při sponu 4,5 metru) výnosů kolem 35 t/ha, už se pracuje na jejich obnově. Hlavním cílem firmy je totiž dosažení co největší efektivity a výnosů tak, aby minimálně vyrovnala stále se zdražující ceny vstupů. Momentálně je v plném běhu budování opěrné konstrukce, závlahy a výsadba mladých stromků. Zajímavostí je, že z důvodu bezpečnosti práce se u nově zakládaných kultur počítá s maximální výškou konstrukce čtyři metry, aby při ruční sklizni pracovníci nemuseli stoupat na žebřík. Třicet procent sadů je pak obhospodařováno podle přísných kritérií podobně jako kdyby šlo o pěstování v ekologickém systému. Jablka z nich jsou totiž určena ke zpracování na dětské přesnídávky a výživy.
Firma v současnosti zaměstnává 24 stálých pracovníků, ale v sezóně tu kulminuje počet brigádně pracujících, který v posledních letech pravidelně vystoupá až na 250.

Uspěl Landini Rex
Ještě dva roky zpátky čítal strojový park společnosti Sady Tuchoraz dvacítku starších traktorů značky Zetor nejen s ohledem na zakládání nových výsadeb vyvstala potřeba tuto techniku alespoň částečně obnovit. Firma se rozhodla nakoupit více strojů najednou a uspořádala výběrové řízení s účastí několika firem. Hlavními kritérii výběru byly kvalita a především cena traktorů a dále také dostupnost náhradních dílů a nepřetržitý servis. Právě díky nim nakonec zvítězila nabídka společnosti Moreau Agri, s. r. o. na dodávku traktorů Landini Rex F 95, kterých v současnosti v Tuchorazi jezdí osm. Šest z nich má po dvou letech odpracováno 1200 až 2000 motohodin (další dva byly zakoupeny letos v srpnu) a sadaři jsou s nimi navýsost spokojeni. Kvůli plánovanému pracovnímu zatížení si nakonec objednali druhý nejvýkonnější typ z nabídky malých traktorů Landini. Stroj Rex 95 má výkon necelých 92 koní a je osazen vodou chlazeným motorem značky Perkins s přímým vstřikováním. Prvních šest strojů bylo vybaveno typem Euro 2, ale nové již mají standardně typ Euro 3. V praxi zjištěná spotřeba strojů Landini je deset až jedenáct litrů za hodinu při plném zatížení (při normálním zatížení dosahuje i šesti litrů za hodinu).
Aby byly traktory co nejjednodušší a nejméně poruchové, nechtěli se tuchorazští spolehnout na hydrostatiku a stroje jsou proto vybaveny mechanickou převodovkou (15 rychlostí vpřed + 15 vzad). Vývodová křídel má mechanické zapínání a je dvourychlostní (540/750 ot./min). Velkou výhodou strojů Landini je vynikající manévrovatelnost a trakční schopnosti, dobře jsou řidiči hodnocena také přední pracovní světla umožňující bezproblémové vidění i v noci. V Tuchorazi pracují s traktory nastavenými na šířku 180 cm, ale v užším meziřadí lze upravit tento rozměr až na minimálních 135 cm. Délka stroje udávaná výrobcem činí 3709 mm a jeho celková hmotnost se závažím 6 x 36 kg pak 3,045 tuny. Minimální poloměry otáčení jsou 2600 mm (s brzdami) a 3100 mm (bez brzd).
Obsluze poskytuje komfort digitální přístrojová deska, otevíratelné zadní i čelní okno a hlavně klimatizace s uhlíkovým filtrem. Těm, kteří jsou zvyklí pracovat s klasickými traktory, může kabina řidiče připadat poněkud stísněná, ale jde o rozměry typické pro všechny sadařské i viniční traktory. Naopak, stroj Landini Rex je jedním z největších na našem trhu.

Patnáct jen na mladoboleslavsku
Společnost Sady Tuchoraz je se spoluprací dodavatelské firmy Moreau Agri, s. r. o., natolik spokojena, že sadařské traktory nejsou zdaleka jedinou mechanizací, kterou od ní nakupuje. Za pozitivní považují zejména nepřetržitý a kvalitní záruční i pozáruční servis, který je také jednou ze základních priorit prodejce. Snaha o dokonalé zásobení servisní sítě náhradními díly i odborné služby spojené se školením obsluhy strojů se tedy vyplácí. Například, pokud jde o mladoboleslavskou pobočku firmy, dosáhl počet prodaných sadařských traktorů Landini Rex čísla patnáct. Pětici jich vlastní Sady Bílé Podolí, spol. s r. o., tuchorazští kromě osmi zmíněných malých traktorů zakoupili také cisternu Joskin o objemu šestnáct metrů krychlových a dva vysokozdvižné vozíky značky Manitou. Cisterna slouží jako pomocný zdroj vody určené k postřiku sadů a vysokozdvižné vozíky se uplatňují zejména při sklizni. Středočeští pěstitelé totiž, vzhledem k velkým rozlohám svých sadů, uplatňují vlastní a zcela ojedinělý systém sklizně. Namísto svážení beden přímo na sklizňová místa pracují se systémem centrálních složišť a právě při takové manipulaci s ovocem jim velmi pomáhají vysokozdvižné a svážecí vozíky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *