27.04.2022 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyjádření Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR k odpovědi Evropské komise k vládnímu návrhu Společné zemědělské politiky

Evropská komise zaslala tento týden českému Ministerstvu zemědělství oficiální hodnocení vládního návrhu na rozdělení zemědělských dotací v letech 2023–2027. V této souvislosti vydávají Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR toto společné vyjádření:

Za nejpodstatnější považujeme výzvu Evropské komise členským zemím, aby přehodnotily své návrhy zemědělské politiky ve světle ekonomických dopadů války na Ukrajině (např. zde). Původní návrhy byly připravovány ještě před ruskou invazí a dostatečně nereflektují otázky potravinové bezpečnosti a soběstačnosti. Český návrh jde dokonce zcela opačným směrem, protože nastavuje redistributivní platbu na 23 procent, což je výrazně více než Evropskou komisí doporučených 10 procent a s přehledem nejvíce v celé Unii. Tento parametr určuje míru, v jaké budou peníze odebrány středním a větším zemědělcům a přesměrovány k malým farmám do 150 hektarů. Ty přitom k výrobě českých potravin přispívají minimálně. Pokud bude návrh přijat v této podobě, tvrdě zasáhne střední farmáře, na kterých u nás stojí 60-70 procent produkce potravin, a ještě více zvýší naši závislost na dovozu, popř. způsobí nedostatek potravin.

Evropská komise se také, oproti zvyklostem, rozhodla svá hodnotící stanoviska k národním návrhům nezveřejňovat, aby vlády jednotlivých zemí mohly v klidu znovu vše probrat se zástupci zemědělců a domluvit se, jak je třeba SZP modifikovat v reakci na aktuální výzvy. 

„Osud českého zemědělství máme nyní ve svých rukou. Věříme, že vláda možnost přehodnotit problematické body využije, přestane se dívat na věc politicky a vyslyší naše věcné argumenty,“ říká Jan Doležal, prezident Agrární komory ČR.

Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR k tomu dodává: „Naši farmáři čelí rekordnímu růstu cen paliv, hnojiv i energií. Mají nedostatek pracovních sil a výkupní ceny zemědělských produktů drtí silné obchodní řetězce. A k tomu všemu vláda navrhuje dobrovolně si odstřelit nosnou část zemědělského sektoru.“  

Obě organizace, které společně zastupují více než 80 procent českých produkčních zemědělců, upozorňují na nezamýšlené negativní dopady vládního návrhu již delší dobu, např. na stránkách www.vladni-agrohazard.cz.

Zdroj: Agrární komora

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down