21.11.2005 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyhodnocení soutěže Entente Florale Europe

Entente Florale Europe – evropská soutěž, jenž se zabývá stavem uspořádání zeleně v městech a vesnicích Evropy, vyvrcholila v pátek 9. září v maďarském městě Györ, kde se letos konalo slavnostní vyhodnocení.

Soutěže se účastnilo 11 zemí: Belgie, Česká republika, Francie, Chorvatsko, Irsko, Maďarsko, Nizozemsko, Německo, Rakousko, Slovinsko a Velká Británie. Každá země nominovala své zástupce – město a vesnici, které uspěly v národních soutěží. Tato sídla reprezentují svoji zemi a náležitě se proto na hodnocení v evropském kontextu připravují. Jednotlivé země mají také své zástupce, hodnotitele v mezinárodní porotě, jejímž úkolem je pak v průběhu dvou letních měsíců navštívit všechna sídla a dle předem stanovených kritérií je posléze vyhodnotit. Výsledkem je ocenění měst a vesnic zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí.
Zlatá Písečná
Česká republika byla v letošním ročníku reprezentována Pardubickým krajem, a to historickým městem Litomyšl a malebnou obcí Písečná nedaleko Ústí nad Orlicí.
Ač se soutěž Entente Florale v různých obměnách koná již od roku 1975, naše země se tu objevuje teprve čtyři roky a letos je to poprvé, kdy v soutěži získala i zlatou medaili. Toto velké ocenění získala vesnice Písečná a město Litomyšl získalo v tvrdé konkurenci evropských měst stříbro. Porota složená z deseti zahraničních expertů u nás velmi oceňovala kvalitně připravené prezentace sídel s výborně zpracovaným textovým materiálem a organizační zajištění celého hodnocení.
Vlastní soutěž měst a vesnic se zaměřuje především na kvalitu životního prostředí sídel, jejich přístup k okolní krajině, a to vše s důrazem na lidskou pospolitost a vzájemnou spolupráci. V zemích západní Evropy se kvalitní prostředí sídel stává již naprostou samozřejmostí a místní obyvatelé se svými názory snaží uplatnit i v oblasti krajinného plánování a urbanismu. Soutěž zde má bohatou tradici a účast v ní je prestižní. Dobře reprezentující sídla mají právo užívat logo Entente Florale Europe, které je pro ostatní, zejména pak turisty, zárukou atraktivního turistického cíle a bývá uváděno i cestovními kancelářemi.
Ve městě řek
Jak již bylo zmíněno letošním hostitelským městem celého slavnostního aktu se stalo maďarské město Györ, nazývané také městem řek, neb se zde setkává Dunaj a Rába. Svým historickým centrem rozkládajícím se kolem zmíněných řek se velmi podobá našim městům. Protože leží jen sedmdesát kilometrů od Bratislavy, je tu často slyšet jak slovenštinu, tak češtinu. V Györu najdeme příjemné termální lázně s komplexem bazénů a doprovodných aktivit, takže tu o návštěvníky určitě není nouze. Toto přirozeně milé město bylo na akci výborně připraveno a vyzdobeno bohatou květinovou výzdobou, o kterou se místní po několik dnů dobře starali, a tak bylo stále co obdivovat. Vzhledem k bohatosti města na plejádu rozsáhlých historických budov i řadu zachovalých měšťanských domů stálo zato uskutečnit večerní procházku jeho centrem.
V rámci slavnostního vyhodnocení byla část dne věnována příjemným zážitkům, které zprostředkoval jakýsi „mezinárodní trh krajových specialit“. Zástupci všech jedenácti zemí, reprezentovaných dvaadvaceti vesnicemi a městy se po tuto dobu stali propagátory toho nejlepšího a nejtradičnějšího svého kraje. Delegace zemí často v krojích proudily mezi jednotlivými stoly plnými specialit lákajících k ochutnávce. K dispozici byly také informační brožury či jiné upomínkové předměty.
Odpoledne bylo věnováno výjezdu z města do krajiny, do místa vzdáleného asi půl hodiny jízdy, které ohromilo svojí majestátností, ale i přirozeností. Jedná se o benediktinské opatství – Pannonhalma, založené roku 996 mnichy, kteří přišli z Čech. Dnes je toto místo na listině světového dědictví Unesco. Kromě úžasné knihovny a hlavního pozdně románského kostela s raně gotickým doplněním se tu nachází i klášter a školní zařízení, dodnes vychovávající nové žáky. Celý komplex budov je obklopen milou okolní krajinou s vinicemi, ovocnými sady a malou botanickou zahradou. Návštěvníky určitě překvapí řada vzrostlých mišpulí (Mespilus germania), lemující cestu vedoucí k obnovenému vinnému sklepu, kde se zpracovává úroda od blízkých pěstitelů. Bylo příjemné pozorovat jak se směs rozmanitých národností dobře baví, překonává jazykové bariery, vyměňuje svoje zkušenosti a plánuje vzájemná setkání.
Ocenění i doma
Soutěž Entente Florale Europe přispívá k pochopení základní pravdy: I na nás osobně záleží, v jakém prostředí žijeme a budeme žít. V tomto duchu k soutěži přistupovali i obyvatelé obou úspěšných obcí, Litomyšli a Písečné. Český organizační tým s hlubokým uznáním ocenil pečlivou systematickou přípravu obou sídel, výbornou spolupráci jejich týmů a aktivní účast místních obyvatel. Velkým přínosem bylo přímé zapojení kraje a osobní zájem starostů obou sídel, Ing. Jana Janečka (Litomyšl) a Ing. Josefa Zámečníka (Písečná), a člena rady Pardubického kraje pana Ing. Petra Šilara. Litomyšl a Písečná tak vynikajícím způsobem reprezentovaly Českou republiku.
Záznam z hodnocení našich sídel uvedla i Česká televize v pořadu U nás v Evropě dne 7. 9. 2005. Je možno jej nalézt na stánkách ČT – http://www.czech-tv.cz/.
Další informace o soutěži Entente Florale Europe poskytují oficiální webové stránky Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu www.szkt.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down