13.01.2011 | 04:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyhodnocení hospodářských vlastností hrušňových podnoží rodu Pyrus

Podnože OHxF 69, OHxF 87, OHxF 230, OHF 333 a BA 29 byly testovány v pokusné výsadbě s odrůdami ´Williamsova červená´, ´Konference´ a ´Lucasova´. Výnosy ovoce z jednoho stromu i specifická plodnost za celé hodnocené období (1999–2009) byly nejvyšší na podnožích OHxF 87 a BA-29. Intenzita růstu stromů na OHxF 87 a BA-29 byla podobná. Stromy na OHxF podnožích měly v porovnání s kdouloní u odrůd ´Konference´ a ´Lucasova´ menší plody. Podnože OHxF nepodrůstaly. U testovaných podnoží nebyly pozorovány příznaky poruchy afinity. Na základě výsledků našeho sledování se jeví podnož OHxF 87 jako perspektivní.

Abstract
Rootstocks OHxF 69, OHxF 87, OHxF 230, OHF 333 and BA 29 were tested in an experimental orchard using cultivars ´Max Red Bartlett´, ´Conference´ and ´Alexander Lucas´. Cumulative yield (1999–2009) per tree and yield efficiency were the highest on rootstocks OHxF 87 and BA-29. The growth vigour of trees on OHxF 87 and BA-29 was similar. Trees of ´Conference´ and ´Lucasova´ on OHxF rootstocks had a smaller fruit size in comparison with quince rootstock. Trees on OHxF rootstocks did not sucker. No graft incompatibility was observed with tested rootstocks. Based on results of our study, OHxF 87 seems to be a promising rootstock.

V minulém příspěvku byly prezentovány výsledky z hodnocení kdouloňových podnoží. Vzhledem k tomu, že tyto podnože mohou v některých případech být méně vhodné, je třeba věnovat pozornost i jiným podnožím, které mají odlišné vlastnosti a jinak reagují na agroklimatické podmínky stanoviště. Nejvýznamnější šlechtitelské práce v oblasti získání nových hrušňových podnoží proběhly v druhé polovině 20. století v USA, kde se podařilo vyšlechtit sérií podnoží odolných vůči bakteriální spále růžokvětých (Erwinia amylovora). Podnože byly vybrány z potomstva dvou odrůd hrušní (Pyrus communis) ´Old Home´ a ´Farmingdale´ a jsou vedeny pod označením OHxF a číslem klonu (Brooks 1984). V současné době jsou některé z nich známější pod obchodními jmény jako například ´Brokmal´ (OHxF 333), ´Daygon´ (OHxF 40), ´Daynir´ (OHxF 69), ´Daytor´ (OHxF 87). Tyto nové podnože jsou v obchodních nabídkách západoevropských ovocných a podnožových školek. Do České republiky byly dovezeny rouby čtyř klonů OHxF v roce 1986. Po namnožení byly na tyto podnože naštěpovány testovací odrůdy a po dopěstování stromků byl s tímto materiálem vysazen ve VŠÚO Holovousy, s. r. o., podnožový pokus. Výsledky hodnocení na trvalém stanovišti jsou shrnuty v tomto příspěvku. Po získání předběžných výsledků z tohoto podnožového pokusu byl klon OHxF 87 (´Daytor´) u nás přihlášen k registraci a v roce 2009 byla tato podnož zařazena do Seznamu registrovaných odrůd.

 Více informací naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 10/2010.

Text a foto Ing. Josef Kosina, CSc., VŠÚO Holovousy , s. r. o.

Článek byl odborně recenzován.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down