10.10.2011 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vše pro realizace zahrad a parků

Nové možnosti, technologie a postupy, které mohou zahradní realizátoři a architekti, zahradníci či zástupci technických služeb využít při své práci, byly námětem semináře Moderní postupy při řešení zahradních realizací. O tom, že tato akce proběhla jsme vás informovali již v minulém čísle našeho časopisu. Nyní se na tento seminář zaměříme podrobněji.

Zazněly zde zajímavé přednášky zástupců společnosti Agro CS i spolupořádající společnosti ITTEC, s. r. o. Ty si ve dvou dnech vyslechlo bezmála 200 účastníků.

V nabídce kolem 200 výrobků
Začátek semináře patřil představení obou zmíněných firem, jejich historie i aktivit z posledních let. Ing. Libor Zítko prezentoval produkty společnosti Agro CS pro zahradní a parkové realizace, která zahrnuje na 200 výrobků, možnost poradenství a odborných konzultací a využití vlastní akreditované laboratoře.
Profesionálové mohou sáhnout po 26 druzích substrátů v několika možných balení – volně ložené, textilní bigbagy s výpustí ve spodní části a fóliové bigbaly. V nabídce figurují i speciální střešní substráty určené k aplikaci foukáním. Mobilní míchárna nabízí možnost namíchání substrátu přímo na místě realizace. Ta může dosáhnout denního výkonu 500 tun substrátu.
Osm typů kůrových mulčů je připravováno ze smrkové, modřínové a piniové kůry.
Dalším produktem v nabídce společnosti jsou travní směsi pro trávníky v různé zátěži a využití i pro přesevy a obnovy trávníků. Relativní novinkou v sortimentu jsou travní koberce.
Nabídku doplňují krátkodobě i dlouhodobě působící hnojiva a chemické přípravky, podpůrné prostředky a smáčedla, drobná technika zahrnující ruční sečky a rozmetadla, pH metry nebo dřevěné kůly a tkané a netkané textilie.

Závlahy pro profesionály
Ing. Michal Čermák představil v rámci svého prvního vystoupení společnost ITTEC. Ta byla založena v roce 1995 a dnes na hlavní centrále v Praze a servisních střediscích v Plasích u Plzně a v Havířově pracuje na 40 zaměstnanců. Dělí se do tří divizí, které nabízí profesionální techniku na údržbu trávníkových ploch, zavlažovací a osvětlovací systémy a vybavení pro provoz golfových hřišť.
Divize závlah tvoří zhruba 30 procent aktivit firmy. Nabízí produkty dvou značek ¬– RainBird (zastoupení od roku 1995) a K Rain (od 2009). Prvně jmenovaná je specialistkou na golfy, druhá se zaměřuje spíše na zahrady, sportovní plochy a ostatní trávníky.
Největší část zakázek byla realizována na zahradách rodinných domů, kde vzniká až dva tisíce nových systémů ročně. Od roku 1995 se zapojilo na 20 tisíc závlahových systémů. Ročně vybudují na 20 až 40 fotbalový hřištích automatickou závlahu. Zavlažovací systémy této společnosti úspěšně fungují i na trávnících tramvajových pásů či testovacím polygonu pro automobilovou techniku. V rámci České republiky je 60 % golfových hřišť vybaveno závlahovým systémem Rain Bird, na Slovensku je procento ještě vyšší.

Z nabídky hnojiv
Jak již bylo řečeno úvodem, v nabídce společnosti Agro CS nalezneme i hnojiva. Pro parkové a zahradní realizace zde figuruje speciální řada Scotts Landscaper Pro. Zahrnuje pozvolně působící hnojiva, s postupným uvolňováním živin, jejichž použití přináší mnohé výhody:
1. všechny živiny jsou obsaženy v jedné kuličce obalené sírou (Poly S technologie),
2. regulované a pozvolné uvolňování dusíku,
3. obalování snižuje průplach živin,
4. lepší pokryvnost díky drobným granulím (do 1 mm),
5. mnoho variant aplikace podle délky působení.
Mezi výhody dlouhodobého hnojiva patří i menší velikost balení – na plochu 200 až 500 metrů postačí 15 kg balení. I proto tato hnojiva patří mezi nejpoužívanější na světě (Wimbledon, 70 % anglické ligy, Disneyland).

Kůrové mulče
V Agro CS se ročně spotřebuje kolem 300 tisíc m3 kůry, z toho 200 tisíc m3 na mulče. Největší zastoupení má kůra smrková, následuje modřín a vysoce trvanlivá pinie. V nabídce nalezneme:
1. kůrový mulč – drcený smrk, frakce 2 až 8 cm, balení 75 litrů, bigbaly (2,5 až 3 kubíků), volně ložený,
2. nedrcený mulč – smrk, na extenzivní plochy, nižší cena, volně ložený,
3. dekorační mulč – modřín, dva až čtyři centimetry, 75 litrů a volně ložený,
4. mulč na růže světlý – nadrcená smrková a modřínová kůra, pod dva centimetry,
5. mulč na růže tmavý – nadrcená modřínová a smrková kůra, nafermentované, do 2 cm,
6. piniová kůra – tři frakce – 5 až 15, 12 až 18, 25 až 45, balení max. 45 litrů
Odměřování mulčů probíhá v sypkém stavu a řídí se normou EN 12580. Jeden metr kubický váží zhruba 300 kg.

Text Helena Piková, Foto archiv firmy Agro CS, a.s.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví č.5/2011.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down