18.10.2009 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vsadili na techniku

„To je ale krásná práce!“ Tuto nebo přinejmenším podobnou větu jistě slýchají realizátoři zahrad od svých, do oboru nezasvěcených přátel a známých. Ano, krásná práce to opravdu je, ale skrývá se za ní nutnost vysokého nasazení a hlavně velká dávka fyzické námahy. Naštěstí konstruktéři a výrobci strojů nezahálejí a na trhu je i pro zahradníky k dispozici nepřeberné množství zdatných pomocníků. Vsadila na ně i pelhřimovská realizační firma Ekoimpex Vysočina, s. r. o. a jak je vidět, úspěšně.

Firma Ekoimpex Vysočina, s. r. o., vznikla v únoru 2008 jako nástupce firmy Ekoimpex založené v roce 1991. Základy rodinného podniku položil před sedmnácti lety Ing. Karel Beinhauer, absolvent lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Praze (dnešní ČZU). Učinil tak v době, kdy po mnohaletém působení v lesnictví odešel do důchodu. Od počátku se na fungování firmy významně podílí také jeho dcera, Hana Neckářová, DiS., která získala zahradnické vzdělání na SZaŠ v Brně-Bohunicích a má za sebou také specializované pomaturitní studium Komplexní péče o dřeviny na SZaŠ a VOŠ zahradnické Mělník. V prvních letech se specializovali spíše na okrasné výsadby na nově vznikajících sídlištích, ale postupem času se paleta činností firmy rozšířila na zcela komplexní zahradnické služby – zakládání, rekonstrukci a údržbu sadových úprav, realizace soukromých zahrad, regenerace parků, údržbu zeleně ve městech a obcích, péči o zeleň v krajině, budování přírodních koupacích a okrasných jezírek, střešních zahrad i biokoridorů, vlastní dopěstovávání rostlinného materiálu, provozování květinového obchodu i prodejny s okrasnými dřevinami a kácení dřevin.

Technika pro vyšší produktivitu
Své zakázky jsou v Ekoimpexu schopni zajistit v podstatě na klíč – od projekce přes inventarizaci dřevin, dendrologický průzkum, vlastní realizaci, či dodávku rostlinného materiálu až po ošetření stromů a následnou péči o zeleň. „Naší pracovní náplní je v současné době převážně regenerace parků a realizace nových výsadeb ve veřejné zeleni. Soukromým zahradám se věnujeme podstatně méně, tvoří zhruba desetinu našich činností,“ popisuje Karel Beinhauer. Roční objem výroby společnosti činí kolem patnácti miliónů korun a akční rádius je skutečně velký – Ekoimpex má za sebou dlouhou řadu zakázek realizovaných v Pelhřimově a jeho okolí, Jihlavě, Světlé nad Sázavou, Humpolci, Košumberku, Ledči nad Sázavou a ve výčtu úspěšných nechybějí ani sadové úpravy v Praze. Firma, která je členem Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svazu zakládání a údržby zeleně a také výboru firem European landscape contractors association, při tom vše zvládá v relativně malém počtu zaměstnanců. Z rodinných příslušníků ve firmě pracuje ještě syn Hany Neckářové, který je absolventem střední zemědělské školy se zaměřením na rostlinolékařství a oboru se věnuje také její dcera, v současné době studující zahradní a krajinářskou architekturu na Zahradnické fakultě MZLU v Brně. Kromě nich zaměstnává Ekoimpex dalších devět lidí. „Většina našich pracovníků působí ve firmě od počátku jejího založení. Potřebujeme zaměstnance-specialisty, kteří rozumí svému řemeslu a nebojíme se investovat do jejich dalšího vzdělávání. Jedině s jejich pomocí a díky kvalitnímu strojovému parku jsme schopni realizovat poměrně velké objemy práce,“ vysvětluje Ing. Beinhauer politiku společnosti. Jako odborník na lesnickou mechanizaci neměl problém rychle se zorientovat v technice určené pro zahradnictví, a tak množství strojů rychle narůstalo. Časté návštěvy veletrhů a předváděcích akcí, jakož i dřívější pozitivní zkušenosti dopomohly k tomu, že jako jeden z prvních se v inventáři firmy Ekoimpex objevil mulčovač značky Agrimaster dodaný firmou Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Se strojem o pracovním záběru 150 cm i přístupem dodavatele (zejména kvalitním a rychlým servisem) je Karel Beinhauer nadmíru spokojen, takže i další technika, do které investoval pochází od prodejce z Jindřichova Hradce.

Pro všestranné využití
„Každý z našich zaměstnanců je speciálně vyškolen pro práci s konkrétními stroji a jednotlivé posádky se nestřídají, takže obsluha má možnost své pracovní náčiní dokonale poznat,“ považuje Ing. Beinhauer za důležité. Jedině tak je podle něj možné využít techniku beze zbytku a odvádět kvalitní práci. Své zaměstnance neustále nabádá k tomu, aby prováděli údržbu co možná nejčastěji a o stroje se pečlivě starali.
Důležitým pomocníkem zejména při práci na menších, svažitých nebo členitých pozemcích je pro Ekoimpex jednoosý nosič nářadí italského výrobce BCS, typ MM 650. Tento nejvýkonnější stroj z produktové řady MM sice původně pořizovali především za účelem sečení travnatých ploch, ale před časem k němu přikoupili nový rotavátor a tuto agregaci v současnosti využívají mnohem častěji než samotnou žací lištu. Stroj se vyznačuje vysokou kvalitou a spolehlivostí a zatímco Karel Beinhauer zvolil variantu s benzínovým motorem Honda GX 390 (výkon 13 HP) a ručním startováním, výrobce nabízí i dieselový motor Yanmar L100 a elektrické startování. Standardně jsou nosiče BCS vybaveny nezávislým vývodovým hřídelem o 990 ot./min, suchou spojkou a ručním ovládáním, uzávěrkou diferenciálu, nezávislými brzdami na obou kolech, stavitelnou rukojetí řidítek a bezpečnostním zařízením umožňujícím automatické vypnutí motoru po uvolnění spojkové páky či zařazení zpětné rychlosti při agregaci s rotavátorem. Pojezd je možný při dvou různých pozicích řidítek (v pozici motoru nebo mezi koly traktoru), a to na čtyři (resp. tři) rychlosti vpřed a tři vzad s reverzním přepínačem. Kompaktnost a univerzálnost jednoosých motorových nosičů BCS umožňují připojení celé řady pracovních adaptérů, z nichž pro zahradnické práce poslouží především žací lišty, prstové žací lišty, sekačky se sběrným košem, mulčovače, štěpkovače, rotavátory nebo rekultivátory. Informací i výhod je skutečně mnoho. Jenže prohlídka areálu firmy Ekoimpex, neúprosně pokračuje dál: „Tento stroj už také udělal neuvěřitelné množství práce,“ opřel se Ing. Beinhauer o štěpkovač dřevní hmoty Pezzolato PZ 250. I tohoto italského výrobce zastupuje na našem trhu firma Some. Ale o tom snad někdy příště.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down