15.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrtule rakytníková – nejzávažnější škůdce rakytníku

Ještě nedávno byl rakytník řešetlákový považován za ovocnou plodinu, která není v Evropě napadána významnými škodlivými organismy. Tento důležitý a dosud ne zcela doceněný zdroj řady významných látek pro lidskou výživu, zejména vitamínu C, je v posledních letech v řadě evropských zemí napadán škůdcem pocházejícím ze Sibiře, vrtulí rakytníkovou. Jeho působením dochází ke snížení kvality plodů a též k významným výnosovým ztrátám na produkčních plochách rakytníku.

Vrtule rakytníková (Rhagoletis batava) taxonomicky náleží do řádu dvoukřídlí (Diptera), čeledi vrtulovití (Tephritidae). Jedná se o monofágní druh, tedy druh, který napadá pouze jedinou hostitelskou rostlinu a tím je rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) z čeledi hlošinovitých (Elaeagnaceae).

Populace škůdce pocházejícího ze Sibiře byla dříve popsána jako poddruh  Rhagoletis batava obscuriosa, popř. jako druh Rhagoletis obscuriosa, ale oprávněnost tohoto zařazení je třeba ověřit dalšími studiemi. Mimo původní oblast rozšíření byla vrtule rakytníková poprvé detekována v evropské části Ruska (2001), následně v Bělorusku (2010), v Lotyšsku (2011), v Litvě (2012), v Německu (2013) a v Polsku (2014). Kromě uvedených zemí byl výskyt škůdce zaznamenán též v Arménii, Belgii, České republice, Estonsku, Finsku, Itálii, Kyrgyzstánu, Maďarsku, Nizozemsku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku.

V České republice byl výskyt vrtule poprvé potvrzen v roce 2017 v Libereckém kraji, přičemž symptomy poškození byly pozorovány již v roce 2016, a též ve Středočeském kraji v okrese Kolín. V letošním roce byl výskyt vrtule rakytníkové potvrzen i v dalších oblastech České republiky na základě úředního detekčního průzkumu sestávajícího z odchytu dospělců pomocí žlutých lepových desek a vizuálního pozorování příznaků na plodech rakytníku.

Text

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

rostlinolékař

Zdroj fotografií: www.fugleognatur.dk; Wikipedie

Celý článek najdete v časopise Zahradnictví č. 12/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down