19.05.2024 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vrchol vinohradu v Pouzdřanech zdobí tři sochy Lukáše Rittsteina

Netradiční místo pro vyhlídku do krajiny nabízí vrchol vinohradu vinařství Kolby na okraji Pouzdřanské stepi na Břeclavsku. Lidé si tu mohou odpočinout uvnitř tří uměleckých děl sochaře Lukáše Rittsteina. Sochy místo zdobí od poloviny května, vinařství o jejich umístění informovalo v tiskové zprávě.

Rittsteinovy sochy Velké přátelství, Nekonečný přítel a Nekonečná přítelkyně z oceli a laminátu jsou duté a natolik rozměrné, že v nich lidé mohou pohodlně posedět u stolu s výhledem na Pálavu. Sochy pocházejí z cyklu Horizont událostí, na němž Rittstein pracoval v letech 2015 až 2018.

Krajina jako galerie

Inspiraci pro tato díla našel sochař na Západní Papui a na Papui Nové Guineji. "V centru sochařova zájmu zůstává i v tomto případě zakotvení člověka v současné společnosti, ať už té západní, nebo té domorodé. Zasazením soch přímo ve vinicích Kolby se mu křehké propojení člověka s přírodou podařilo vyjádřit zcela doslovně," uvedla Valérie Horváth, art specialistka J&T Banky. Banka vinařství Kolby vlastní. Rittsteinovy sochy zůstanou na svém místě do konce léta, součástí této minivýstavy v plenéru budou i série přednášek s jejich autorem, první se uskuteční 21. června. Vinařství Kolby chce umění ve svých vinicích poskytovat prostor i nadále. "Současné umění nabízejí nejslavnější vinice světa v Itálii, Francii, ale například i ve Spojených státech. Sochy v Kolby jsou součástí naší snahy dostávat umění blíž k lidem. Nejprve jsme přemýšleli nad různými vyhlídkami, ale v jednu chvíli jsme si uvědomili, že tohle místo je prostě samo o sobě galerie. Je to místo, kam umění patří," konstatoval Petr Málek z Kolby.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down