Autor
Kategorie:
Nezařazené

Vonící šeřík

Mezi jeden z nejstarších zahradnických produktů patří šeřík. Mezi zákazníky je oblíben pro svoje krásné květenství a vůni. Ačkoliv nabídka na trhu v poslední době klesá, cena na aukci se zvyšuje. V roce 1999 se prodalo 6,4 mil.kusů s průměrnou cenou 1,56 NLG oproti roku 1997, kde se prodalo 8,2 mil. kusů s průměrnou cenou 1,3 NLG.

Pro zvýšení informací o šeříku byla vytvořena internetová stránka, kde jsou všechny běžné informace, fotografie důležitých kultivarů, výsadby a kombinace s různými keři a typy pro obchodníky i zákazníky. Stránka je dostupná ve dvou jazycích: v holandštině a v angličtině.
Pěstitelské místo šeříků v Nizozemí se nachází v okolí Aalsmeeru, kde jej pěstují především malé rodinné firmy. Největší část květů se dodává na aukci v období září až květen. Keře se pěstují jako venkovní keře, které v případě rychlení na květ se přemisťují do skleníku, kde se rychlí po dobu tří týdnů. Po sklizni květů se opět přesouvají na venkovní plochy.
Pro intenzivní šlechtění se používá pouze malý počet kultivarů. Od roku 1998 se zvýšil počet variet – ’Engler Weissen Traum’ a růžový ’Marechal Foch’, které byly vyšlechtěny před patnácti nebo šestnácti lety, ale teprve v roce 1998 byly registrovány. Ve stejném roce byl nabídnut růžově bílý ’Sensation’, který je doposud jediný dvoubarevný.
V poslední době se začalo testovat 50 kultivarů dovezených z Kanady, které byly určeny na produkci řezaných květů. Výsledky budou dostupné během pěti let. V současné době bílé šeříky tvoří 80 %, fialové 19 % a zbytek připadá na fialové a bílé (1 %).
Při nákupu květů se musí věnovat pozornost zralosti. Stvol musí být dobře vyzrálý a hrozen má dosahovat nejméně 12 cm délky. Část květů musí být otevřena, jiná ve stádiu poupěte. Optimální transportní a skladovací teplota se má pohybovat kolem 2 až 5 0C.
Při použití šeříku ve květinovém aranžmá je vhodnější umístit jej do velké zkumavky s vodou a výživou než do floristické hmoty. Při přípravě kytic by se měl kombinovat s podobnými rostlinami jako Viburnum, Forsythia, Prunus nebo růžemi, teda s těmi, které mají zdřevnatělý stonek. Při kombinaci s bylinnými rostlinami může docházet k nevhodným reakcím, které se mohou projevit v usychání nebo žloutnutí listů.
K řezanému stvolu, který denně spotřebuje 0,5 litru vody za den, se má přidat výživa, která prodlužuje jeho životnost.
Na holandské aukci se šeříky prodávají v kyticích po 10 stvolech. Vrchol dodávek připadá na prosinec až květen. Stvoly se třídí podle délky a podle hroznů květů. Ke každému stvolu se přibaluje výživa.
Jako zajímavost uvádíme, že růžový šeřík ’Forcing’ pochází z 18. století z Paříže a obliba jeho dlouhých stonků se navrátila na konci 19. století. Dnes se ví, že rašeliniště okolo Aalsmeeru jsou pro něho vhodná. Takže tradice přežila do dnes.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *