05.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vodojem s vyhlídkou na Trosky. Když má stavba technické infastruktury silný koncept přesahující zadání

Na rozlehlém kopci nedaleko Prachovských skal vyrostla v minulém roce nevšední, na první pohled však nenápadná stavba z betonu. Stejně nevšední je i její účel – kombinuje vodojem a místo k odpočinku s posezením, odkud se otevírají výhledy až na hradní zříceninu Trosky.

Zadáním projektu bylo postavit poblíž obce Markvartice na Jičínsku nový vodojem s vyhlídkovou věží. Přestože se vyhlídkové věže díky výšce a architektonickému výrazu často stávají dominantami v krajině, v případě tohoto projektu je tomu přesně naopak. „Proč stavět rozhlednu, když jsem na kopci s krásným výhledem do kraje všemi směry? Rozhodl jsem se začlenit rozhlednu do objektu vodojemu a udělat z nich jeden celek,“ popisuje koncept spojení dvou elementů autor stavby Zdeněk Balík z ateliéru ZETTE.

Celý objekt je koncipován jako návrší na kraji pole. Návrší, vlnka, která si jemně vybíhá do prostoru, čímž návštěvníka vtahuje do svého světa a odkrývá mu krajinu pod ním. Tento nový útvar, vymezený betonovými stěnami je překrytý zemním valem a porostlý lučními travinami. Přirozeně tak zapadá do krajiny a stává se její součástí.*

Více informací o projektu naleznete zde.

Zdroj: EARCH

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down