Vlnovník česnekový – významný škůdce česneku a tulipánů

Vlnovník Aceria tulipae byl poprvé zjištěn v roce 1938 v Kalifornii na cibulích tulipánů dovezených z Nizozemska. První zmínky o výskytu tohoto škůdce na našem území se objevily v souvislosti s ochranou okrasných cibulovin v 80. letech minulého století. Až později je uváděn jako škůdce česneku pod vědeckým jménem vlnovník česnekový.

Vlnovník česnekový (Aceria tulipae) taxonomicky náleží do třídy pavoukovci (Arachnida), řádu roztoči (Acarina), podřádu sametkovci (Trombidiformes), skupiny vlnovníci (Tetrapodili) a čeledi vlnovníkovití (Eriophyidae). Vlnovník se vyvíjí na rostlinách čeledí amarylkovitých (Amaryllidaceae) a liliovitých (Liliaceae) a škodí na cibulové zelenině (cibuli, česneku, póru a šalotce) a na okrasných cibulovinách (na tulipánech).

Je rozšířen po celém světě, v Evropě byl zaznamenán v Bulharsku, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Spojeném království, Španělsku a v zemích bývalé Jugoslávie a předpokládá se, že areál jeho rozšíření je ještě větší.

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

ÚKZÚZ, Brno

Zdroj fotografie: www.fitodiagnostico.com

Celý text článku najdete v časopisu Zahradnictví č. 3/2016.

Komentáře ke článku 2

    • Brádka Miloš

      Dobrý den,zajímalo by mě, čím ošetřovat česnek proti vlnovníku a kdy. mám ještě jeden dotaz, stává se mi, že česnek který nevikvete,nevitvoří žádné stroužky jenom paličku. Děkuji za dpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *