Vlnovník česnekový – významný škůdce česneku a tulipánů

Vlnovník Aceria tulipae byl poprvé zjištěn v roce 1938 v Kalifornii na cibulích tulipánů dovezených z Nizozemska. První zmínky o výskytu tohoto škůdce na našem území se objevily v souvislosti s ochranou okrasných cibulovin v 80. letech minulého století. Až později je uváděn jako škůdce česneku pod vědeckým jménem vlnovník česnekový.

Vlnovník česnekový (Aceria tulipae) taxonomicky náleží do třídy pavoukovci (Arachnida), řádu roztoči (Acarina), podřádu sametkovci (Trombidiformes), skupiny vlnovníci (Tetrapodili) a čeledi vlnovníkovití (Eriophyidae). Vlnovník se vyvíjí na rostlinách čeledí amarylkovitých (Amaryllidaceae) a liliovitých (Liliaceae) a škodí na cibulové zelenině (cibuli, česneku, póru a šalotce) a na okrasných cibulovinách (na tulipánech).

Je rozšířen po celém světě, v Evropě byl zaznamenán v Bulharsku, České republice, Dánsku, Finsku, Francii, Itálii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Spojeném království, Španělsku a v zemích bývalé Jugoslávie a předpokládá se, že areál jeho rozšíření je ještě větší.

Dr. Ing. Zdeněk Chromý,

ÚKZÚZ, Brno

Zdroj fotografie: www.fitodiagnostico.com

Celý text článku najdete v časopisu Zahradnictví č. 3/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Komentáře k článku

  1. Dobrý den, pěkný článek, ale jak česnek proti vlnovníku chránit? Existuje nějaký účinný prostředek?

    Děkuji za odpověď.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down