14.01.2017 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv zelených prací na zdravotní stav a výnos hroznů

Cílem zelených prací je omezení ovlhčení rostlinných pletiv, snížení relativní vlhkosti vzduchu uvnitř keřů a lepší pronikání slunečního záření do listové stěny.
Na rozvoji houbových chorob révy vinné se podílí průběh počasí a klimatické faktory. Velkou roli hraje mikroklima révového keře. Vývoj houbových chorob ovlivňuje teplota, srážky, ovlhčení listů, relativní vzdušná vlhkost a sluneční záření. Rozhodující vliv má projev těchto klimatických faktorů přímo uvnitř listové stěny. Prostředkem, jak tyto parametry ovlivnit, jsou zelené práce a také optimalizace růstu révy vinné.

Velmi intenzivní růst letorostů, listů a bobulí zhoršuje mikroklimatické podmínky uvnitř listové stěny. Větší počet listů zvyšuje zahuštění listové stěny. Bujně rostoucí letorosty podporují také růst bobulí a zvyšování hustoty hroznů. Husté hrozny vytváří příznivé podmínky pro rozvoj houbových chorob. Růst podporuje závlaha, ale také intenzivní výživa dusíkem. Nebezpečná je zejména listová výživa dusíkatými hnojivy, která dokáže velmi rychle zvyšovat intenzitu růstu. Pro listovou výživu je proto vhodné volit komplexní listová hnojiva, která obsahují dusík, ale také další makroprvky a zejména mikroprvky, které podporují zpevňování rostlinných pletiv.

Bujný růst letorostů oddaluje zrání hroznů a také jiných rostlinných pletiv. Kvůli tomu pletiva později stárnou a oddaluje se tím také projev ontogenetické rezistence. U padlí révy se prodlužuje období, kdy jsou hrozny citlivé na napadení touto chorobou. Podobně tomu může být také u šedé hniloby na listech. Zajištění vyrovnaného a harmonického růstu je dalším krokem v nepřímé ochraně proti houbovým chorobám.*

Text a foto

Prof. Ing. Pavel Pavloušek, Ph.D.,

Zahradnická fakulta,

Mendelova univerzita v Brně

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 1/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down