10.12.2004 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vlastimil Pasič – zahradník, který se nebojí investovat

Oficiální otevření nového areálu v Dolních Životicích na opavsku, přilákalo téměř 300 zahradníků, nejen z Moravy a Slezska, ale i z Čech. Sezóna je sice v plném proudu, ale zahájení provozu střediska se španělskými fóliovníky Inverca a prohlídku zahradnictví ve Štáblovicích si chtěl nechat ujít málokdo. Velké investice u pěstitelů květin jsou v naší republice zkrátka zatím spíše výjimkou.

Růst chce prostor a odvahu
Vlastimil Pasič i jeho otec byli zaměstnáni ve s. p. Květena Opava. Po roce 1989 začali podnikat. Nejdříve se na malé zahradě u rodinného domku věnovali vesnickému zahradničení a prodávali zeleninu, sazenice a další sortiment. Jakmile se pustili do vlastního podnikání, rozšířili nabídku o mladé rostliny, jehličnany a začali množit listnaté a jehličnaté rostliny. V roce 1992 pronajali od s. p. Květena Opava provozovnu ve Štáblovicích, kterou zanedlouho zakoupili. Nutno podotknout, že bez pozemků. Stáří skleníků přesahovalo sice čtyřicet let, ale jejích předností byla zavedena kultura kamélií a také fakt, že pozemky byly státní (bohužel do dnešního dne je stát nebyl schopen prodat).
Vzhledem k tomu, že skleníky nebylo možné zbourat a postavit nové, začalo se stavět na zakoupených přilehlých pozemcích. Vyrostly nové fóliové stavby od firmy Riechel a nedávno i kontejnerovna na mladé rostliny, s kompletní recyklací vody. Dnes ve Štáblovicích produkují zhruba 400 tis. jehličnanů a listnatých keřů, do stáří jednoho až dvou let, kromě toho zde vypěstují přibližně 25 tis. kamélií, určených z velké části na export do Belgie. Během letošního a příštího roku plánují postavit „na zelené louce“ vedle stávajícího areálu nové stavby a přesunout tam kultury kamélií.
Dolní Životice a Třinec
V roce 2002 začala výstavba nové provozovny v Dolních Životicích na „zelené louce“. Pozemek nejprve oplotili, vybudovali se inženýrské sítě, postavili stavbu fóliovníku a hrubou stavbu provozní budovy. Vloni přišlo na řadu dokončení provozní budovy. Letos dokončili výstavbu komunikací a položili betonovou podlahu v pracovně.
Provoz je zaměřený jen na množení. Celé jaro jsou zde pelargonie, pak se přechází na listnaté keře a pak na jehličnany. Mezitím zpestřují produkci menší objemy chryzantém a Poinzetia. První etapa budování sice skončila, ale dnešních 2000 m2 se v budoucnu rozšíří až na hektar pod fólií.
Další akvizicí firmy Pasič, je loni pronajatý hektar skleníků LUR 2 v Třinci. Zde jsou matečnice pelargonií a probíhá množení Pelargonium peltatum a produkce části jarního sortimentu.
V současné době má firma pod sklem celkem 1,7 ha (hektar LUR 2, 3000 m2 plně automatických fóliovníků a půl hektaru hodně zastaralých skleníků), přibližně hektar matečnice a kontejnerovnu se 100 000 keři.
Sortiment a množství
Vlastimil Pasič aktivně spolupracuje s firmou Fischer, nakupuje nezakořeněné řízky pelargonií a balkónových květin a zakořeňuje je. Materiál se dováží letecky z Kolumbie, Izraele a Kanárských ostrovů. Významným partnerem je také nizozemská firma Royal van Zanten, od které odebírají řízky chryzantém, Impatiens a Kalanchoe. Ve Štáblovicích jsou soustředěni na rody Calluna, Rhododendron a Azalea. Třinec se specializuje na bezlicenční, jednoduché převislé pelargonie (0,25 ha matek pelargonií) a letničky.
Pelargonium peltatum množí asi 1,5 mil. a ostatních balkónových květin, včetně Pelargonium zonale a grandiflorum (produkce řízků) 700 tisíc kusů. Do prodejního stádia se dopěstuje asi 100 tis. kusů rostlin – balkónovek, které jsou určeny pro konečného spotřebitele. Pokud zahrneme ještě dřeviny a kyselomilné rostliny, je třeba připočíst 20 tis. kamélií, 10 tis. azalek, 60 tis. vřesů, 50 tis. listnatých keřů a 260 tis. jehličnanů. Souběžně s produkcí zeleného materiálu existuje obchodní firma Pasič, s. r. o., která se zabývá obchodní činností (kontejnery, substráty, hnojiva, hrnkovací stroje Mayer).
Pár slov o fóliovníku
Ve španělském fóliovníku od firmy Inverca jsou instalované přílivové a odlivové stoly od německé firmy Otte a celý systém řídí finská automatika. Dvojitá, nafukovací fólie má dobré izolační vlastnosti. Vyhřívání zajišťuje teplovodní topení, která je vhodné k vyhřívání stolů v množárně. V pracovně je z praktických důvodů zabudované vytápění podlahové. Výkon kotelny dosahuje 400 kW. K závlaze lze sice využívat příliv a odliv, ale při množení převažuje závlaha mlžením. V nových stavbách je vše řízeno počítačem – stínování, větrání i topení. Mlžení reguluje samostatná automatika. Důležitým pomocníkem je hrnkovací stroj a plnič sadbovačů firmy Mayer a stroj na výrobu paperpotů z Dánska.
Všechno včetně montáží postavila polská firma Agrosur. Vlastimil Pasič dodává, že je velmi spokojen. Podle jeho názoru vybrali nejlepší systém za zajímavou cenu u firmy, která má s těmito stavbami bohaté zkušenosti.
Zaměstnanci, substráty a hnojení
Počet stálých zaměstnanců se pohybuje okolo 30 lidí, v sezóně zaměstnají až 70. Není problém získat dobré zaměstnance? „Momentálně nejvíce lidí zaměstnáváme v Třinci. Absolutně nejsou zahradníci středoškoláci, ze středních škol míří většina na vysokou, a pak se jim už nechce do výroby. Snažíme se získávat mladé a zapracovávat je, pokud je nový pracovník schopný a má výdrž, může během čtyř pěti let získat slušnou pracovní pozici. Pokud přijímáme, vybíráme z řad brigádníků – z odzkoušených lidí. Zaměstnáváme i studenty, především v letní sezóně, někteří tu jsou i v rámci praxe. Vzhledem k tomu, že nás už vnímá i okolí, hlásí se více mládeže do zahradnických škol, jen z naší vesnice jsou to dva žáci“, dodává Vlastimil Pasič.
„Veškerý sortiment pěstujeme v substrátech Klasmann, které obsahují počáteční startovací dávku živin. Oceňuji u něj především jeho stálé parametry a také to, že se substrátem nemusíme při použití nic dělat – žádné vlhčení, jen rozbalit a pustit se do práce. Používáme balení v Big-bagu, protože pak je podíl odpadu minimální, substrát nerozfouká vítr a dobře se skladuje. Cenově je srovnatelný s tuzemskými. Pokud pěstujeme kultury do stáří čtyř týdnů, vůbec nehnojíme. U odrůd pěstovaných delší dobu používáme vodorozpustné hnojivo Flory německé firmy Planta, pro rostliny ve velkém sponu (hrnky daleko od sebe), u nichž se nevyplatí hnojit zálivkou, používáme Osmocote. Na střediscích mají přístroje na měření zasolení, živiny dodáváme podle potřeby.“
Efektivní provoz
Cestu k prosperitě a udržení na vyspělém trhu vidí Vlastimil Pasič ve snižování podílu ruční práce a investicích do kvalitní technologie. Efektivní využití strojů totiž dlouhodobě umožňuje výrazně zlepšovat ekonomiku. Vedle toho si firma získává oblibu kvalitním poradenstvím, službami, servisem a přímým kontaktem přímo s pěstiteli. Majiteli nechybí znalosti, kvalitní spolupracovníci, optimizmus ani odvaha a díky tomu se mu daří uskutečňovat, na naše poměry, ambiciózní plány. Jeho podíl v odbytovém družstvu CZ Flora dnes dosahuje asi 17 %, určitě to není konečná.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down