16.02.2022 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vláda schválila návrh novely o ochraně proti škůdcům a o kontrole pesticidů

Vláda schválila návrh novely zákona o rostlinolékařské péči. Vyplývá to z výsledků jednání na stránkách vlády. Cílem návrhu zákona jsou podle předkládací zprávy změny v ochraně proti škůdcům rostlin a v nakládání s přípravky na ochranu rostlin, kde zavádí kroky pro zamezení vstupu nelegálních pesticidů na trh.

V ochraně proti škodlivým organismům rostlin se v souvislosti s přemnožením hrabošů upravují postupy Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) v případech vzniku kalamitních stavů způsobených přemnožením škůdců. Podle předkládací zprávy se proto revidují definice a postupy při stanovení populační hustoty škodlivých organismů, kdy dochází nejen k hospodářským škodám na zemědělské produkci, ale může vznikat také riziko ohrožení zdraví lidí, zvířat nebo životního prostředí.

V nakládání s přípravky na ochranu rostlin navrhuje novela změny, které se týkají uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh a používání přípravků. Komplexní změnou je označování přípravků na ochranu rostlin pro profesionální uživatele prostřednictvím jedinečných identifikátorů ve formě tzv. dvourozměrných čárových kódů a zasílání dat o pohybech přípravků do úložiště dat.

Důvodová zpráva ministerstva uvádí, že sektorová studie Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) loni informovala, že v EU představuje prodej nelegálních falšovaných pesticidů 13,8 procenta z jejich celkového prodeje. Falzifikáty dovážené do ČR činí 17,8 procenta z prodejů v celkové hodnotě 930 milionů korun.

K pokrytí nákladů vzniklých v souvislosti s navrhovaným zavedením systému dohledatelnosti přípravků budou využity finanční prostředky, které jsou pro tyto účely alokovány v Národním akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů v České republice pro období 2018–2022. Nebudou tak vytvářeny dodatečné nároky na státní rozpočet.

Novela je totožná s tou, která byla projednána a schválena vládou loni v lednu. Návrh zákona byl postoupen Poslanecké sněmovně, která jej však v minulém volebním období nestihla projednat.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down