Vítězné novinky z veletrhu Groot Groen Plus

Během uplynulého ročníku veletrhu Groot Groen Plus předala Královská zahradnická společnost (KVBC) sedm cen školkařským novinkám, které byly uděleny v předminulé sezóně. Společnosti, které je uvedly na trh, si po odmlce způsobené celosvětovou pandemií mohly osobně převzít svá ocenění.

Ceny KVBC připadly rostlinám kontrolovaným v terénu. Ty se ukázaly jako prosperující a vhodné pro současný trh. Hodnocení jsou podložena statistickými výsledky. Ceny mohou získat pouze na základě testování a odborné kontroly.

Lavandula x intermedia Niko (Phenomenal®) kvete dříve než většina kultivarů Lavandula. Vytváří husté kompaktní polokeře kulovitého tvaru. Úzké listy mají stříbřité šedo-zelené zbarvení. Až 12 cm dlouhá květenství vyrůstají na dlouhých stoncích. Světlé modrofialové květy voní sladce. Na přelomu léta a podzimu úspěšně remontují. Oproti jiným mrazuvzdorným kultivarům netrpí poškozením listů během zimy, je velmi vhodný pro venkovní výsadby a do veřejného prostoru. Dobře snáší úpal i přechodnou zvýšenou vlhkost. Dorůstá do výšky 60–75 cm a 90 cm šířky. Nejlépe prosperuje v suchých či lehce humózních, ideálně písčitých propustných alkalických půdách. Je přímo magnetem pro včely a motýly. Tento bohatě kvetoucí hybrid anglické Lavandula angustifolia a portugalské Lavandula latifolia najde uplatnění zejména jako ohraničení záhonů, v bylinkových zahradách a skalkách. Bronzovou medaili za něj získala společnost Plantipp BV, IJsselstein.

Cortaderia selloana Day2 (Tiny Pampa Gold) je zcela nový kultivar, bude celoročně dekorovat malé zahrady či atria. Lze ho pěstovat ve volné půdě nebo v nádobách. Jedná se o nejnižší druh rodu Cortaderia. Ten je proslulý zejména pro svá mohutná květenství. Ačkoliv je Tiny Pampa Gold nejnižší, na dekorativnosti květenství jí vzrůst neubírá. Kompaktní, hustě olistěné rostliny od léta nesou na silných stéblech chlupaté hřívy květenství připomínající prachovky. Jsou vhodná k řezu nebo je lze ponechat na rostlinách přes zimu. Kultivar preferuje dobře propustné půdy. Vyhovuje mu slunné stanoviště, případně polostín.

Celý text článku spolu s fotografiemi novinek naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 4/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down