19.11.2010 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítejte v zeleném městě

V nizozemském Zundertu proběhl na začátku října již 20. ročník školkařského veletrhu GrootGroenPlus. Jak už český překlad jeho názvu – velká zelená – napovídá, zeleně bylo na této akci na každém kroku mnoho. I když se nizozemská výstava nemůže velikostí porovnávat s jinými tradičními evropskými akcemi stejného typu, má profesionálním návštěvníkům opravdu co nabídnout.

GrootGroenPlus byl ve svých začátcích malý veletrh, sloužící převážně pro odborníky ze školkařské oblasti města Zundert a jeho blízkého okolí. S přibývajícími ročníky se stále zvyšuje jeho profesionalita a také přibývají další regiony účastnící se výstavy. Vzhledem k blízkosti Belgie k místu konání se zde prezentuje i početná skupina pěstitelů z této země. Z letošních 300 vystavovatelů jich téměř 30 přijelo z Belgie, zastoupeno bylo i Německo, Velká Británie, Francie a Polsko. Během let fungování se změnila pořádající organizace, veletrh je ale stále pořádán výborem školkařů a žádnou agenturou. Pouze na odborné práce si výbor najímá speciální profesionální společnosti, samotnou organizaci ale nechává na svých bedrech.

Nejlepší novinky 2010
Organizace veletrhu byla ve všech směrech na vysoké úrovni. Návštěvníci se velice snadno orientovali pomocí jednoduchého systému. Hlavním orientačním bodem bylo ústřední náměstí, ze kterého vedly tři rozdílné barevně a jmenovitě oddělené trasy. Stánky vystavovatelů představovaly nápaditou formou školkařské novinky či již dlouhodobě zavedené produkty.
Odborná porota i letos udělila ceny za nejlepší novinky roku. Tou nejlepší představenou na výstavě byl zvolen Sorbus aucuparia ´Fingerprint´ od belgického pěstitele De Martelaer BVBA. Tento jeřáb byl oceněn za svůj kompaktní, vzpřímený habitus, který je inovací kultivaru ´Fastigiata´, navíc je ještě odolný rakovině. Cenu získal také Quercus bimundorum ´Crimschmidt´, jehož habitus je sloupovitý ale koruna se se zvyšujícím věkem rozšiřuje. Zajímavé je i jeho podzimní červené zbarvení a vysoká rezistence k padlí. Stříbrná medaile byla udělena nízce rostoucímu keři s malými žlutými listy Ilex crenata ´Allgold´ a Rudbeckia ´Dublin´ – silné vzrůstem ale ne příliš vysoké odrůdě, která kvete až do příchodu prvních mrazů. Bronzovou medaili si odvezli dva nizozemští pěstitelé a to za keř Abelia ´Lynn´, který má oproti předchozím vypěstovaným kultivarům silnější kořeny a od července do září kvete velkými fialovými květy. Druhá bronzová byla udělena za konifer Thuja plicata ´Kager´s Beauty´ pro jeho hustý a spíše šířkový růst a sytou zelenou barvu, která se během roku mění na tmavě zelenou až bronzovou.
A čím se prezentovaly jednotlivé firmy? Společnost Exceptio BV představila kromě oceněné odrůdy Rudbeckia ´Dublin´, ještě ´Berlin´a ´Peking´ ze stejné řady City Series. Všechny odrůdy se vyznačují stejnými vlastnostmi a liší se pouze barvou květu. Protože se tato školkařská firma specializuje na nezvyklé a nové květiny, představila na veletrhu nové odrůdy méně známé rostliny Liriope muscari. Všechny rostliny se dávají do prodeje jako mladé, jen na veletrh přivezli zástupci Exceptio BV vzrostlé exempláře. Tím zájemcům ukázali, že odrůdy Liriope muscari rostou velice bujně a není potřeba sesazovat více rostlin do jednoho květináče. Tato květina roste do výšky 25 cm, kvete od konce srpna do října a je velice odolná nízkým teplotám.
Jiným obchodem se zabývá společnost Meko – Hulsebosch, která od dodavatelů nakupuje cibuloviny, které dopěstuje a pro prodej je umístí do dekorativních nádob. Před dekorativní nádobou jsou ovšem cibule ještě zasazeny do plastových obalů, které zaručí pevné umístění při transportu zboží, cibule v nich dobře drží a nevypadávají. Okrasné obaly a košíky importuje firma ze zahraničí, například z Polska a Číny.

Krize obchody neovlivnila
Součástí GrootGroenPlus byla také exkurze pro novináře do několika vybraných vystavujících školkařských firem. Společnost Boomkwekerij Richard de Bie BV hospodaří na 35 hektarech, z nichž na 10 až 15 hektarech pro ně pěstují materiál nasmlouvané školkařské společnosti. Školka se specializuje převážně na vzrostlé stromy a při své práci se snaží eliminovat chemikálie, bez kterých se ale podle slov jednoho z majitelů, zatím neobejdou. Jejich zákazníky jsou především zahradníci a exportéři, díky kterým se výpěstky dostanou do mnoha evropských zemí. Rostliny prodávají jak prostokořenné tak kontejnerované. Dobře na odbyt jdou duby a buky, těch například za rok vyprodukují a prodají zhruba 5 000 kusů. I přes celosvětovou finanční krizi si majitelé na svůj obchod nestěžují, stále se jim totiž daří udržet stejné množství druhů rostlin a tím jejich prodej nijak neklesá.
Firma About Plants Zundert BV vznikla před rokem ze spolupráce dvou školek – Ron van Opstal BV a Jochems – van Opstal BV. Obě školky mají bohaté zkušenosti z oboru z předchozích let. Jejich hlavním prodejním artiklem jsou vizuálně atraktivní kontejnerované rostliny – Pieris japonica, Ilex, Euonymus, Viburnum, Hydrangea, Gaultheria procumbens či Leucothoe. Za rok se společnosti podaří prodat více než dva miliony kontejnerovaných rostlin. Většina rostlin, které v tamějších školkách vypěstují je atraktivní v období od srpna do května, zástupci společnosti odůvodňují tento výběr tím, že rostliny s jiným období květu jsou mnohem více pěstované a na trhu je o to větší konkurence. V době exkurze byla rostlinou číslo jedna Gaultheria procumbens, jejímž hlavním tržním obdobím jsou Vánoce. Pro své vzhledově atraktivní plody je velice oblíbená a ročně je zde vyprodukováno 1,5 milionu rostlin. Celý proces pěstování u jedné rostliny zabere zhruba 1,5 roku a jeho postup je součástí firemního tajemství. Ve školce About Plants používají i svá semena, která získávají z usušených plodů. Pro zajímavost – z šesti kilogramů semen získáme jeden milion sazeniček nových rostlin.

Listnaté i jehličnaté
Společnost J. Bevers en Zn. BV se specializuje na druhy dřevin Acer, Hamamelis, Magnolia, Skimmia a Corylopsis. Kontejnerované rostliny mají zhruba na šesti hektarech, na osmi hektarech se potom pěstují rostliny v půdě, které se po jeden až dvou letech hrnkují pro prodej. 80 procent z produkce školky je určeno pro export. Také tato školka má své matečnice a pěstuje si vše od řízků po finální produkt, pouze materiál pro roubování Acer a Hamamelis si kupuje od obchodních partnerů. Z produkovaných rostlin patří mezi nejdůležitější kultivary Acer palmatum ´Garnet´, ´Bloodgood´a ´Atropurpureum´. Za rok firma J. Bevers vyprodukuje 150 000 různých kultivarů javorů v kontejnerech.
Společnost Boomkwekerij Lodders byla založena v 70. letech minulého století a specializuje se na rostliny pro krajinné účely, lesnictví a živé ploty. Školka zahrnuje celkem 20 hektarů vlastních výpěstků a 60 hektarů nasmlouvaného mladého rostlinného materiálu. Omezení vlastních školkařských ploch vysvětluje majitel firmy Marc Lodders tím, že je velice obtížné v nejvyšší sezóně (od listopadu do poloviny dubna) kombinovat veškerou práci spojenou s distribucí rostlin a zároveň péčí o ně. Na jejich vlastních školkařských plochách se zaměřují na odrůdy, které jsou obtížně získatelné během běžných obchodů. Momentálně je pro firmu nejvíce ziskovým oborem krajinářství, avšak majitel firmy vidí do budoucna jako nejvíce slibným rostlinný materiál pro živé ploty. Tyto rostliny se původně prodávaly jako prostokořenné, to ale snižovalo jejich prodejnost. Proto je ve firmě začali pro prodej hrnkovat a rázem se z nich stal jeden z hlavních artiklů pro prodej do zahradních center.
Další zajímavou společností je Boomkwekerij Schrauwen – Moerings v. o. f., která vznikla v roce 1991. Tuto rodinnou společnost celoročně obhospodařují pouze tři členové rodiny a z 95 procent se zabývají pěstováním koniferů, pět procent potom zbývá na listnaté keře. Na dvou hektarech pěstují konifery od řízků až po finální produkt k prodeji. Pro zákazníky je jistě zajímavostí ukázková zahrada, ve které mají majitelé téměř veškerý sortiment a pomáhají tím prezentaci svých výpěstků. Vzhledem ke klimatickým podmínkám v Nizozemí i Belgii nejsou v těchto zemích jehličnaté keře a stromy příliš populární a proto 80 procent dřevin je určeno na export do chladnějších zemí jako jsou skandinávské státy nebo země východní Evropy. Celkem mají ve školce asi 400 druhů jehličnatých dřevin, pro prodej mají každý rok připraveno zhruba 110 000 kusů rostlin. Všechny pěstované rostliny jsou do dvou let věku v zemi a pak jsou nahrnkovány. Majitelé společnosti během let vyšlechtili celkem deset vlastních odrůd, které jsou také nabízeny k prodeji. Mezi ně patří například zákazníky hodně oblíbený Chamaecyparis obtusa ´Gitte´, který má plošší a rozprostřený tvar a v roce 2006 získal na veletrhu GrootGroen stříbrnou medaili.

Text a foto Jana Klečková

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down