14.05.2010 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vítání jara na výstavišti v Lysé

S toužebně očekávaným jarem přišla výstaviště v Lysé nad Labem národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství a květin jež proběhla ve druhé polovině března. V průběhu pěti výstavních dnů se na výstavišti vystřídalo mnoho návštěvníků, kteří se mohli inspirovat i výhodně nakoupit.

Na venkovních plochách si návštěvníci, kterých se v Lysé nad Labem vystřídalo 35 tisíc, nakoupit zahradnické výpěstky mnoha firem. Velkým hitem byly opět sloupcovité tvary jabloní vhodné pro výsadby na menší zahrady či terasy. I v jedné z hal čekala na návštěvníky možnost nákupu a inspirace pro následující sezónu. Nabídku osiv, cibulí, hlíz i balkónových rostlin doprovázelo zahradní nářadí a mnohé pomůcky.

Nejen o květinách
Kdo ztratil při procházení jednotlivými expozicemi energii, mohl ji doplnit u stánků propagujících výrobky označené logem Klasa. K ochutnání byly k dispozici i výrobky včelařů. Souběžně se Zemědělcem se konala velmi oblíbená výstava Jaro s koňmi. Pro příznivce koní byly v boxech, v akci na předvadišti i na ruce připraveny ukázky mnoha plemen ušlechtilých koní.

Soutěž pro žáky a učně
Součástí výstavy je i tradiční soutěž v aranžování květin pro studenty středních zahradnických a zemědělských škol a pro učně zahradnických a zemědělských učilišť s názvem Polabský motýl. Letošního jubilejního desátého ročníku se zúčastnilo sedm týmů. Témata se vztahovala právě ke kulatému desátému ročníku – žáci měli za úkol vytvořit výzdobu narozeninové kóje Polabského motýla s odkazem na hlavního mediálního partnera akce rádio Blaník. Druhým soutěžním úkolem bylo uvázání kytice pro ředitele lysského výstaviště Ondřeje Matouše a třetím zabalení dárku pro pana ředitele. Součástí hodnocení byl i reálný grafický návrh všech prací. Pro zjednodušení byly vypracovány i podrobné propozice k jednotlivým úkolům.
O vyhodnocení soutěžních prací po odborné stránce se postarali známí čeští floristé v čele s Růženou Bubeníčkovou. Byly však ustanoveny ještě dvě poroty – novinářská a tzv. VIP porota složená ze známých osobností v čele s moderátorkou a herečkou Ivou Hüttnerovou. První tři místa obsadily ve všech porotách soutěžní týmy ze stejných škol – Střední odborné učiliště Liběchov (1. místo u odborné i novinářské poroty, 2. příčka v hodnocení VIP), Vyšší odborná škola zahradnická a Střední zahradnická škola Mělník (1. místo u VIP, 2. u novinářů, 3. u odborné poroty) a Střední odborná škola stavební a zahradnická Praha 9, kterou odborná porota zařadila na místo 2., novináři a VIP hodnotící jí přisoudili příčku 3.

Text a foto Helena Piková

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down