12.05.2014 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virus mozaiky jabloně

Výnosy, kvalita produkce i životnost výsadeb ovocných plodin jsou ohrožovány celou řadou chorob. Významnou skupinu jejich původců tvoří viry. Důsledky napadení stromů sice v tomto případě většinou nejsou tak výrazné, jako je tomu například u strupovitosti jádrovin, ale jsou trvalé a k určitým ztrátám potom dochází každoročně.

Jedním z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších virů ovocných kultur je virus mozaiky jabloně (Apple mosaic virus, ApMV). Tento virus byl pojmenován podle příznaků, které způsobuje na jabloni, prvním hostiteli, na kterém byl v šedesátých letech 20. století identifikován a popsán. Typickým příznakem je zde mozaika, která je na listech patrná už od počátku vegetace. To znamená, že se na listech objevují charakteristické světlejší a tmavší úseky pletiva různého tvaru. U většiny mozaik na jiných rostlinách jsou tyto úseky pletiva rozmístěny na listech pravidelně. U jabloní je to spíše výjimečné. Obvykle jsou zde tyto diskolorace soustředěny pouze do určité části listu – na jednu polovinu listové čepele, symetricky podél hlavní žilky  nebo třeba jen na okraje. Méně časté je tzv. lemování žilek, u kterého barevné změny probíhají pouze podél žilek. Jiným případem je prosvětlení žilek (žilkovitost). Zpočátku je barva světlejších úseků pletiva krémová, později dochází až k úplnému vybělení a nakonec mohou tyto části listu nekrotizovat. V extrémních případech mohou listy předčasně opadávat, obvykle ale vydrží na stromě až do podzimu. Listy, které vyrůstají na letorostech později (květen, červen), už příznaky mít nemusejí. Příznaky se mohou vyskytovat jen v některých částech koruny, zatímco v jiných jsou listy bez nich. Někdy jsou dokonce patrné pouze na několika listech v rámci celého stromu.

 Možnosti záměny

Důležité je, abychom mozaiku nezaměnili s příznaky posátí mšicí jitrocelovou. V tom případě jsou světlejší skvrny na listech světlezelené, později však mohou být i žluté, případně jsou zbarvené až do červena, zvláště při intenzivním posátí. Poškozená místa jsou mírně zduřelá.*

Text a foto Ing. Lucie Winkowska, Ing. Lenka Grimová, Ph.D., prof. Ing. Pavel Ryšánek, CSc., APPZ ČZU v Praze.

Celý text článku naleznete v tištěné verzi časopisu Zahradnictví 11/2013

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down