10.02.2022 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinohradníci v ČR loni vysázeli meziročně o 28 hektarů nových vinic méně

Vinohradníci v České republice v uplynulém roce podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) vysázeli 268,2 hektaru nových vinic. Ve srovnání s rokem 2020 to bylo o 28 hektarů méně. Z bílých odrůd vysadili nejvíce Pálavy, z modrých odrůd vedl Merlot. Sdělila to mluvčí ústavu Ivana Kršková.

Meziročně podle ní přibylo také takzvaných PIWI odrůd vhodných pro ekologické pěstování. Jejich výměra ke konci roku činila 783 hektarů, proti roku 2020 o 43 hektarů více. Obhospodařovaná plocha vinic loni v tuzemsku tvořila asi 17 866 hektarů, produkční potenciál byl přitom na úrovni 18 504 hektarů, uvedla Kršková.

Pokles zájmu vinohradníků ústavu z pohledu jeho činnosti nepřísluší podle ní komentovat. "Víme ale, že je nedostatek sazenic révy vinné a pracovních sil," podotkla Kršková.

Pěstitelů s osázenými vinicemi ÚKZÚZ k 31. prosinci loňského roku registroval zhruba 14.000, meziročně to bylo o 642 méně. Kvóta pro přidělení povolení pro novou výsadbu vinic v loňském roce činila 180,7 hektaru. O povolení podle Krškové požádalo 173 pěstitelů na výměru asi 140 hektarů. Z důvodu nouzového stavu byl příjem žádostí výjimečně prodloužen zhruba o dva měsíce, ale ani tak se kvóta nenaplnila.

Pro novou výsadbu je v letošním roce podle ní k dispozici 178,4 hektaru. Vinohradníci mohou o povolení ÚKZÚZ žádat do 28. února. "K dnešnímu datu jsme obdrželi 67 žádostí na plochu 35,7 hektaru. K čerpání zbývá 142,7 hektaru," řekla Kršková. Doplnila, že zpravidla většinu žádostí zájemci posílají až ke konci termínu.

Průměrné stáří nejvíce pěstovaných odrůd, mezi které kromě Pálavy a Merlotu patří i Rulandské bílé či Ryzlink vlašský je podle ústavu 22 let. Zvláštní skupinou jsou odrůdy PIWI, kde je nejvíce pěstovanou odrůdou Hibernal. Z celkové výměry vinic v tuzemsku bylo ke konci loňského roku v systému ekologického vinohradnictví registrováno zhruba 1083 hektarů, uvedla dále Kršková.

K největším vinařským obcím v ČR podle plochy osázených vinic patřily loni podle ÚKZÚZ podobně jako v letech předešlých Velké Bílovice, Valtice, Mikulov či Čejkovice. Ve vinařské oblasti Čechy je největší obcí Mělník.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down