09.06.2024 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinice sv. Kláry nabízí nová vína ročníku 2023 s výhledem na Prahu

Návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy míří do areálu v Troji nejenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době už si mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.

Zájemci mohou místní vína ochutnat a zakoupit ve Vinotéce sv. Kláry, která se opět vrátila do historického viničního domku přímo na vinici s jedinečným výhledem na Prahu. Na září opět připravují místní vinaři tradiční vinobraní, koná se o víkendu 14. a 15. září.

Svěží i vyzrálá vína

Sezóna 2023 byla z pohledu vinařů z Vinice sv. Kláry zdařilá. Vegetační cyklus začal v obvyklém období v polovině dubna, avšak chladné počasí růst révy zpočátku brzdilo. Toto zpoždění růstu se srovnalo díky velmi teplému počasí, které trvalo od začátku června do konce července, zároveň bylo velmi sucho, což dovolovalo omezení použití přípravků na ochranu rostlin včetně herbicidů. Suché a slunečné počasí v září rozhodlo o tom, že hrozny většinou dozrály do kabinetní a pozdně sběrové kvality. Místní vinaři v roce 2023 sklidili téměř 25 000 kg hroznů a vyprodukovali 18 000 lahví vína.

V nabídce Vinotéky sv. Kláry jsou dvě bílá odrůdová vína Tramín červený a Rulandské šedé, cuvée Botanica, ve kterém se snoubí Muškát moravský, Müller Thurgau a cuvée Klára, spojující chutě a vůně Sauvignonu a Rulandského modrého. Nechybí ani oblíbená růžová Klára z Modrého Portugalu. Vinotéka si ale připravila ještě novinku pro milovníky zralejších vín. „Do nabídky vín ročníku 2023 jsme zařadili i dvě bílá vína ročníku 2022, která jsme nechali vyzrát po dobu jednoho roku na novém dubovém sudu. Jde o Tramín červený, jehož fermentace proběhla přímo v sudu, do něhož byly přidány ručně odstopkované bobule nejlépe vyzrálých bobulí. Tím víno dostalo velmi robustní ovocný nádech po růžích a kandovaném ovoci. Druhým takovým vínem je Ryzlink rýnský, v jehož vůni lze rozeznat tóny lipového květu a medu a chuť má nádech žlutého melounu a zralých jablek, v závěru pak překvapí kořenité tóny anýzu,“ doplňuje Vladimíra Egertová, vedoucí Vinice sv. Kláry. V sortimentu vinotéky nechybí ani červené víno – Rulandské modré ročníku 2021 a i letos si mohou milovníci vína vychutnat šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.

Víno z vinohradů botanické zahrady mohou její návštěvníci opět okusit v atraktivních prostorách historického viničního domku přímo na Vinici sv. Kláry. Po jeho rekonstrukci zde vzniklo moderní zázemí pro návštěvníky i zaměstnance vinotéky a nově jej doplnil elegantní degustační prostor až pro 50 osob. Navazuje na něj venkovní terasa s unikátním výhledem na Prahu a další místo pro příjemné posezení u sklenky vína se nachází nad degustačním prostorem. Celý objekt je částečně skryt pod zem a nijak nenarušuje charakter vinice s jejím jedinečným geniem loci. V prostorách v srdci botanické zahrady, kde se vinotéka nacházela během rekonstrukce, vznikla nová kavárna Café Ornament.

Zdroj: TZ Botanické zahrady hl. m. Prahy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down