07.09.2022 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařství na Chomutovsku letos počítá s podprůměrnou úrodou

Zhruba za týden začne sklizeň na vinicích v oblasti obce Březno na Chomutovsku, kde na osmi hektarech hospodaří i rodinné vinařství Mikulášek. Zatímco loni byla úroda nadprůměrná, letos počítá majitel Jakub Mikulášek s velmi slabou úrodou, zdražovat se ale nechystá.

Vinařství slaví deset let. Loni stočilo víno zhruba do 23 000 lahví, letos to bude zřejmě jen okolo 10 000. Původně zarostlé staré vinice a sady doplnili bratři Mikuláškovi o další sazenice a každý rok by se tak podle nich mělo bobulovin urodit víc, letos se tak kvůli suchu nestalo. „Bylo obrovské sucho, takže je obrovský propad ve sklizni,“ uvedl Mikulášek. Sklizeň teď naopak komplikuje vlhkost, která prospívá plísním. Přestože se letos vinné révě příliš nedařilo, majitelé zdražování neplánují. „Už tak máme vyšší ceny. Je to z toho důvodu, že jsme před deseti lety začali v sadech, kde byla potřeba všechno vyčistit a dát dohromady. Jeden hektar vinice stojí tak milion korun a trvá tři roky, než se něco urodí. Tím pádem lahev nemohla stát 150 korun,“ popsal vinař. „Kvůli tomu cenu nemůžeme zvedat, teď i lidé v souvislosti s energiemi a zdražováním šetří,“ doplnil Mikulášek, který také zaznamenal nižší zájem ze strany koncových zákazníků.

Letos poprvé se však vinařům z Chomutovska povedlo vytvořit šumivé růžové víno frizzante, řekl Mikulášek. Oblíbený je podle něj mimo jiné i polosladký sevar chutnající po jahodách. Tato i další vína vyrábí rodina ve Vičicích, kde mají povrchový sklep ve stodole z 19. století. Kromě nerezových tanků využívá vinařství i dřevěné sudy.

Vinaře netrápí jen rozmary počasí, na vinicích ve Stranné bojují navíc se špačky. S obrannou vinné révy jim pomáhá plynové dělo. „Dělo má velkou trubku, do které se nasaje plyn, a elektrika zapálí plyn a to způsobí ránu,“ řekl Mikulášek. Podle něj je dělo účinné do té doby, než se ptáci začnou srocovat do velkých hejn. „Pak už nepomáhá vůbec nic,“ podotkl majitel. Dodal, že na dalších vinicích pomáhá s hladovými ptáky například káně, které má vinařství ve svém logu.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down