24.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařství Klučov u Č. Brodu v neděli symbolicky zamkne vinohrad tradičním zvykem

Úroda na vinicích kolem Klučova nedaleko Českého Brodu na Kolínsku letos bude dobrá, hrozny by se mohly sklízet do dvou týdnů, první burčák bude v polovině září. V neděli manželé Šinkovi, kterým Vinařství Klučov patří, vinohrad symbolicky uzavřou tradičním rituálem Zarážání hory. Zvyk doprovázený například lidovou hudbou a tanci známý spíš na jižní Moravě představí poprvé. ČTK to řekla Klára Šinková.

Vinařství Klučov

S pěstováním vína na plochách, kde se víno pěstovalo už v 16. století, začali Šinkovi v roce 2017, nejprve na jedné vinici. Dnes hrozny sklízejí z několika vinic na ploše 5,4 hektaru, roční produkce dosahuje zhruba 40 000 litrů. Svoje víno sami prodávají, loni otevřeli prodejnu a vinný bar v Kolíně.

Na Kolínsku patří Šinkovi, kteří se přistěhovali ze Znojemska, k největším pěstitelům vína. "Produkcí jsme na vrchní hranici malovinařství, ještě o hektar víc a byli bychom v kategorii středních vinařů," řekla Šinková. V Polabí podle ní bývalo vinic hodně, v 18. století ale z různých důvodů vymizely a už se neobnovovaly. "Tady kolem Klučova byly vinice už před 14. stoletím, máme poměrně hodně záznamů, hlavně z 16. století, naši velkou vinici jsme v roce 2018 vysadili na pozemku, kde podle starých katastrálních map i dalších historických záznamů bývala," doplnila Šinková.

Se sezonními pracemi pomáhají ve vinohradu brigádníci, jinak zastanou manželé práci sami. "Vinice je hodně mechanizovaná, ale na zelené práce máme brigádníky, průměrně je to týden až 14 dní v měsíci, kdy se musíte o vinice postarat," řekla Šinková. Úrodu letos očekává dobrou, hrozny jsou zdravé. "Tento rok je ale poměrně horký, což vínu moc neprospívá, a hrozilo, že sklizeň bude opožděná. Nyní to ale vypadá, že to bude jako vždy a do dvou týdnů sbíráme," řekla Šinková.

Vedle pěstování vína a pronajímání degustačního sklepa na pořádání akcí nabízí Šinkovi i ubytování. Lidé se v Klučově mohou ubytovat v apartmánech nebo hotelových pokojích nad vinařstvím. "Zhruba 70 procent hostů ani nepřijíždí primárně do vinařství, zájem o ubytování je slušný," řekla Šinková.

V neděli v Klučově vinohrad poprvé symbolicky zamknou tradičním rituálem Zarážání hory, který je rozšířený spíš na Moravě. "Hora znamená vinohrad, který se tímto zamkne, aby do něj nikdo nemohl a réva měla čas na dozrávání," vysvětlila zvyk Šinková. Na konci srpna, když pěstitelé ukončí takzvané zelené práce, se vinohrad hlídá například před zloději nebo špačky. "Vesnice zároveň přijde podpořit vinaře v tom, aby se mu celý rok dařilo. Kolem sloupu se zaráží 12 kolíků, jako je měsíců v roce, odkazuje to k tomu, že práce ve vinohradu je celoroční," doplnila Šinková. Na programu nedělní akce je například vystoupení s cimbálovou hudbou nebo folklorní tance a zdobení hroznové kozy.

Ve středních Čechách se víno pěstuje zejména na Mělnicku a Kutnohorsku, vinice tam zabírají plochu téměř 400 hektarů. Vinařství Klučov má v seznamu viničních tratí České republiky zapsané tři polohy.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down