04.10.2004 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinařské firmy zahájily výkup hroznů

Vinařské firmy na jižní Moravě začaly vykupovat od malých pěstitelů i smluvních dodavatelů rané odrůdy hroznů. Podniky tak postupně zpracovávají odrůdy ´Irsai Oliver´, ´Müller Thurgau´, ´Muškát Moravský´ i ´Veltlínské červené rané´.

Pokud se v říjnu udrží pěkné počasí, mohou se konzumenti vín těšit na výborný ročník.
Výkup až 11 000 tun předpokládá letos Vinium Velké Pavlovice. Je to téměř dvakrát tolik než v loňské sezóně, novinkou je nyní platba ihned, maximálně do druhého dne. Více než polovinu hroznů dodají firmě velkopěstitelé, malí vinaři ale nepřijdou zkrátka. K dispozici mají dvě výkupní místa v sídle podniku, jedno v obci Klobouky a řadu smluvních výkupců. Podmínkou nákupu je kopie registrace vinice.
Firma chce nyní nakoupit daleko více hroznů než jindy, aby mohla nechat vzniklá vína alespoň jeden rok nechat ležet. K dispozici má dále surovinu z vlastních 400 hektarů vinic ze všech čtyř podoblastí Moravské vinařské oblasti.
Společnost Vinselekt Michlovský v Rakvicích na Břeclavsku se letošní sklizně neobává. Pokud by příliš zapršelo, lze očekávat komplikace s praskáním bobulí. Firma hospodaří zatím na 130 hektarech vinic a cílovým stavem je zhruba 200 hektarů při roční výrobě asi dva miliony litrů vína. Firma nedávno investovala 65 milionů Kč do nové technologie, kterou spolu s kvalitními zaměstnanci považuje za podmínku ke konkurenceschopnosti.
Vinium nabízí ceny za hrozny ve třech skupinách. Pro výrobu stolních vín použije firma surovinu s cukernatostí 11 až 13,9 stupně a zaplatí za všechny odrůdy šest Kč za kilogram. Opačnou stranu cenového spektra reprezentují hrozny pro jakostní odrůdová vína, kde se cena podle odrůdy a cukernatosti pohybuje od 11 do 23 Kč za kilogram. Při ucelených dodávkách nad tři metráky lze dohodnout cenu smluvní.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down