03.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři z ČR měli loni z mezinárodních soutěží 1275 medailí, méně než předloni

Vinaři z České republiky přivezli v loňském roce z mezinárodních soutěží 1275 medailí, což je o 17 méně než v dosud rekordním roce 2022. Bylo mezi nimi 509 zlatých, 511 stříbrných, 167 bronzových, ale také 63 velkých zlatých a 13 platinových medailí. V průběhu roku se vínům z Česka podařilo získat také 12 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína v konkrétní kategorii výjimečná. V tiskové zprávě o tom informoval Vinařský fond, který účast vinařů na zahraničních soutěžích finančně podporuje.

"Velmi potěšující je, jak často bodovaly naše tradiční odrůdy, jako je Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené mezi bílými víny a Frankovka a Svatovavřinecké mezi červenými, tedy vína nejtypičtější pro náš region, která nejsou v zahraničí tolik zažitá," poznamenal ředitel vinařského fondu Zbyněk Vičar.

Největší úspěchy

Největším úspěchem je na každé soutěži zisk titulu šampiona. Nejvíce, konkrétně pět, jich vína z České republiky loni získala na mezinárodní soutěže bílých vín Le Mondial des Vins Blancs ve francouzském Štrasburku, další tři potom na slovenské soutěži Muvina Prešov. Dva další tituly získala vína z Česka ve Spojených státech v soutěžích Great American International Wine Competition a Texas International Wine Competition. Absolutním šampionem soutěže se pak stalo moravské víno na soutěži Cool Climate Wine Awards v Polsku a německé PIWI International Wine Challenge. "Nejlepším vínem soutěže Cool Climate Wine Awards byla vyhlášena Pálava slámové víno 2021 z vinařství Réva Rakvice. Zajímavostí je, že stejné víno, ovšem ročníku 2020, obsadilo v loňském roce na soutěži druhé místo," doplnil Vičar. Nejvyšší počet medailí získala moravská a česká vína tradičně ve Vídni na soutěži AWC Vienna. Odvezla si odtud 302 medailí. Na této soutěži také vinaři získali největší počet zlatých medailí, a to 93. Nejprestižnější soutěže světa se konají pod patronátem OIV (Mezinárodní organizace pro révu a víno) nebo spadají pod hlavičku VINOFED (Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů). V porotách zasedají přední světoví degustátoři, představitelé UIOE (Mezinárodní unie enologů) a jiní významní a uznávaní odborníci z oboru.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down