29.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři na Pálavě po domluvě s ochránci odstranili několik kilometrů plotu

Vinaři v chráněné krajinné oblasti Pálava po domluvě s ochránci přírody odstranili několik kilometrů plotů. Další kilometry nefunkčního plotu v minulosti odstranili i sami ochránci. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Ploty podle ochránců brání živočichům a lidem v pohybu krajinou a výrazně ovlivňují její vzhled. V lokalitě lemují zemědělské pozemky a především vinice.

Agentura tato oplocení mapovala v letech 2019 až 2020. "Celkem jsme na Pálavě našli neuvěřitelných 193 kilometrů plotů v různém stavu - od zcela nových a bez jakýchkoliv závad až po nefunkční děravá oplocení zarostlá křovím. Velmi si proto vážíme zodpovědného přístupu vinařů a toho, že naplnili dohodu, kterou jsme společně uzavřeli," uvedl Jiří Kmet z agentury.

Odstranili kilometry pletiva

Necelé čtyři kilometry pletiva odstranilo v těsné blízkosti národní přírodní rezervace Děvín Vinařství Pavlov. Ředitel vinohradnictví ze společnosti Bohemia Sekt Libor Výleta řekl, že oplocení je základním prostředkem na ochranu vinic. Vinařství Pavlov je součástí společnosti. "V případě tak cenného území jako je Pálava jsme si však vědomi nutnosti citlivého přístupu ke krajině, a proto jsme se rozhodli oplocení demontovat a využít jiných dostupných metod ochrany révy, jakými jsou například ochranné sítě nebo elektrické ohradníky. Velmi důležitá je také komunikace s místními myslivci a optimalizace stavů zvěře," uvedl Výleta.

Agentura v posledních třech letech na vlastní náklady odstranila přibližně 1,5 kilometru nefunkčního oplocení na státních pozemcích. Tato oplocení jsou však v menšině. Na odstranění starých rezavých oplocení se ochranáři domluvili také s vinaři hospodařícími kolem přírodní památky Anenský vrch u Bavor, kde zmizel koncem roku 2023 necelý kilometr oplocení. V plánu mají postupně prověřit legálnost a opodstatněnost oplocení kolem všech větších viničních celků.

Chráněná krajinná oblast Pálava má rozlohu zhruba 83 kilometrů čtverečních, vyhlášena byla v roce 1976. Ceněné jsou v ní především biotopy druhově bohatých skalních, drnových a lučních stepí a lesostepí, také teplomilných doubrav a suťových lesů vyvinutých na vápencových kopcích Pavlovských vrchů.

Zdroj: ČTK*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down