16.03.2022 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři letos opět nevyužijí celou kvótu pro výsadbu nových vinohradů

Už třetí rok za sebou nenaplní vinaři kvótu pro výsadbu nových vinic. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) v tiskové zprávě uvedl, že kvóta pro letošní rok umožňovala výsadbu až 178,4 hektaru nových vinic, vinaři ale podali žádosti o osázení 81,2 hektaru.

"Úřad obdržel v zákonném termínu žádosti od 116 pěstitelů na celkovou výměru 81,2 hektaru.  Stejně jako v roce předchozím budou všichni plně uspokojeni. Osazovat se budou moci plochy jak ve viničních tratích, tak i mimo ně," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.

Nejvíce žadatelů bylo z Moravy, a to ze slovácké podoblasti, druhý nejvyšší zájem byl z velkopavlovické podoblasti a třetí z mikulovské.

"Na vinařskou oblast Čechy připadá 14,6 procenta ze všech došlých žádostí, z toho 5,3 procenta z mělnické a 1,4 procenta z litoměřické podoblasti," dodala Kršková.

Od vstupu do Evropské unie platil v Česku zákaz rozšiřování vinic. Opatření mělo vést k tomu, aby v některých evropských státech nevznikaly velké nové plochy vinic s levnějšími produkty, které by kvalitním vinařům kazily ceny. Od roku 2016 se v Česku poprvé mohly rozšířit vinohrady o procento, což se od té doby každoročně opakuje.

Z letošní kvóty 178,4 hektaru zůstane 97,2 hektaru nevyužitých. Loni byla kvóta 180,7 hektaru, nevyužito zůstalo 41 hektarů. Poprvé vinaři stanovenou kvótu nevyčerpali v roce 2020, kdy mohli žádat o výsadbu na 181,4 hektaru a jejich žádosti pokryly 181,2 hektaru.

Pěstitelů s osázenými vinicemi ÚKZÚZ ke konci loňského roku registroval zhruba 14.000, meziročně to bylo o 642 méně.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down