Vinaři lámou rekordy

Vinařský fond obdržel letos více žádostí o podporu výsadby a obnovy vinic než za celý loňský rok. Pěstitelé plánují těsně před vstupem do Evropské unie s podporou fondu vysadit či obnovit téměř 1700 hektarů. Ti, kteří nevyužijí pomoci Vinařského fondu, mohou do 30. dubna žádat o dotace na restrukturalizaci vinic, které poskytuje ministerstvo zemědělství.

„Výše podpory by mohla být obdobná jako loni, zhruba kolem 180 tisíc korun na hektar. Přesnou částku budeme znát poté, kdy rada fondu začátkem dubna stanoví celkový objem podpory,“ uvedl Pavel Večeřa z Vinařského fondu. Ministerstvo zemědělství stanovilo dotaci do 300 tisíc korun na hektar. V minulém roce se výše příspěvku z obou institucí příliš nelišila.
Nejvíce peněz na podporu vinic z Vinařského fondu by letos podle Večeři mělo stejně jako loni směřovat do Mikulovské oblasti, kde se v došlých žádostech eviduje 573 hektarů. Pěstitelé z Velkopavlovické oblasti žádají o podporu 438 hektarů a ze Znojemské u 299 hektarů. „I když 542 žadatelů se uchází o podporu 1690 hektarů, nakonec vysadí méně, odhadujeme kolem 1400 hektarů,“ dodal Večeřa. Vysvětluje to tím, že někteří si nestačí v termínu vyřídit všechna povolení, loni byl problém také se zajištěním sazenic. „Domácí nabídka nestačí pokrýt poptávku, proto se sazenice dovážejí – nejčastěji ze Slovenska, Slovinska, Rakouska, Maďarska, ojediněle i z USA,“ doplnil s tím, že nedostatek sazenic by letos neměl být překážkou.
Odhaduje se, že celková plocha vinic v České republice by mohla stoupnout na 16,5 až 17 tisíc hektarů, z toho 97 procent je na území Jihomoravského kraje. V první polovině devadesátých let byla republiková výměra kolem 11 tisíc hektarů. Po přistoupení k EU už nebude možné tuzemskou výměru rozšiřovat.
Pro letošní rok dostal Vinařský fond podle Večeři od státu zhruba 90 milionů korun. Platí pravidlo, že kolik fond vybere na odvodech od pěstitelů, výrobců a dovozců vína, stejnou částku obdrží ze státního rozpočtu. „Ne všichni ale tuto povinnost danou zákonem plní, neplatiči jsou jak mezi dovozci a výrobci, tak pěstiteli,“ konstatoval pracovník fondu. Dodal, že zatím v patnácti případech řešil dluhy na poplatcích soud a vydal rozhodnutí o exekuci.
Jihomoravské vinaře se snaží podporovat také kraj. V závěru minulého roku poskytl 1,5 milionu korun na kvalitnější pěstování révy. Peníze jsou určené na dokončení sítě monitorovacích stanic a počítačového vybavení, které pěstitelé mohou používat pro integrovanou produkci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *