07.12.2004 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vinaři chtějí statut malovinaře

Pěstitelé vinné révy chtějí prosadit do zákona statut malovinaře, který by jim umožnil zbavit se nynější neúměrné administrativy v oboru. Požadují proto svobodný prodej hroznů z vinic o rozloze do 0,5 hektaru a zvýšení hranice výroby vína bez registrace alespoň do 2000 litrů.

Poslanci sice nedávno reagovali na nevoli pěstitelů a hranici výroby vína pro vlastní spotřebu zvedli z 500 na 1000 litrů, ale vinohradníci to považují za nedostatečné. Nelíbí se jim ani, že například při prodeji jenom jednoho litru vína musí drobný vinař vyplnit asi dvě desítky tiskopisů a hlášení na různé instituce. Rozbujelá byrokracie může podle jejich názoru malovinařství jako fenomén zejména Jihomoravského kraje postupně udusit.
Vinaře přijme 13. prosince jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, kterého hodlají organizátoři požádat i o právní pomoc při dalším postupu. Chtějí totiž petiční archy předat Poslanecké sněmovně. Hejtman vinaře podpořil s tím, že považuje za zbytečné a škodlivé, aby zákony bránily rozvoji vinařství.
Při evidovaných téměř 17.000 vinicích se celá věc může týkat přibližně 6000 lidí ve 140 vinařských obcích regionu. Spotřeba vína v ČR se zvyšuje každoročně od roku 1994, nyní je kolem 16 litrů na hlavu a rok.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down