13.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víkendu otevřených zahrad se zúčastnilo 242 zahrad a parků

Průvodce parkem, o. s., ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, z. s., a Národním památkovým ústavem opět připravili již 12. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 11.–12. 6. 2022. Zahradní kulturu letos návštěvníkům prezentovalo 242 zahrad a parků, z nichž 48 se zapojilo v letošním roce poprvé.

Víkend otevřených zahrad otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. Projekt nabírá na ohlasu a tradici v celé Evropě a stává se jedním z hlavních šiřitelů osvěty o klenotech zahradního umění. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, které se v průběhu dvou dní snaží veřejnosti představit jiným způsobem. Obvyklou formou jsou komentované prohlídky doplněné dalším kulturním programem. Cílem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, parcích, zahradách a veřejných prostorech, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a tajemstvím a přinést lidem zážitek z poznání.

Víkendu otevřených zahrad se účastní veřejné i soukromé zahrady a parky, které mohou nabídnout něco zajímavého, například ekologický přístup, nevšední design, dendrologickou sbírkou či jsou historicky významné nebo se za nimi skrývá zajímavý příběh. Do akce se zapojují nejrůznější objekty – od zámeckých a veřejných zahrad a parků, náměstí, historických hřbitovů, klášterů, arboret a botanických zahrad přes komunitní a přírodní zahrady, květinové farmy a ovocné sady až po zahrady umělců.

V letošním roce mohli návštěvníci obdivovat zeleň v řadě objektů Národního památkového ústavu, například v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži nebo v bylinkové zahradě hospitálu Kuks nebo v Lednickém zámeckém parku. V Akademické zahradě Mendelovy univerzity v Lednici proběhly prohlídky Tematických zahrad – Labyrint přírody a ráj zahrad. Program byl připraven také v zahradách zámku ve Velkých Opatovicích a konaly se květinové slavnosti na zámcích Náměšť na Hané či Veltrusy. Navštívit bylo možné také nově zrekonstruované Zahrady pod Pražským hradem.

Přírodní zahrady, z. s., ve svých ukázkových zahradách představily ekologický způsob zahradničení a podělily se s návštěvníky o zkušenosti s tímto způsobem péče o zahradu. Nově se otevřela brána také do Krafferovy zahrady v Jindřichově Hradci. Dávku inspirace pro zahradničení mohli příchozí načerpat také v komunitních zahradách sdružených ve spolku Kokoza. V Jihomoravském kraji bylo možné mimo jiné navštívit Bylinkovou zahradu ve Valticích.

Příští Víkend otevřených zahrad se bude konat 10.–11. 6. 2023.*

Zdroj: www.vikendotevrenychzahrad.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down