15.09.2023 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víkend v trojské botanické zahradě s tradičním vinobraním na Vinici sv. Kláry

Už tento víkend 16. a 17. září ožije Botanická zahrada hl. m. Prahy a Vinice sv. Kláry dalším tradičním vinobraním. Ta se tu konají už od roku 2004. Při oslavách sklizně se představí místní vinařská produkce, k ochutnání ale budou i vína od dalších českých a moravských vinařů. Nalévat se zde bude samozřejmě také burčák. Atmosféru oslav sklizně doladí bohatý hudební program, workshopy a výborné jídlo. Zájemci se mohou během komentovaných prohlídek blíže seznámit s místním vinohradem.

„Naše vinice nabízí celou škálu kvalitních odrůdových vín, jako je Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Tramín červený, Sauvignon, Modrý Portugal, a její vlajkovou lodí je špičková odrůda Rulandské modré. Kromě odrůdových vín návštěvníci mohou ochutnat i naše cuvée. Protože jsme botanická zahrada, nechybí expoziční část vinohradu, na které prezentujeme na 120 převážně stolních odrůd vinné révy. Seznámit se s nimi mohou návštěvníci právě i během komentovaných prohlídek při vinobraní. Lákadlem je též čerstvý burčák, bohatý program a dobré jídlo,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Oslava vína

Účastníci vinobraní se mohou těšit na bílý burčák z odrůdy Müller Thurgau a červený burčák z odrůdy Modrý Portugal ze zdejší vinice. V prodeji budou vína z Vinice sv. Kláry ročníku 2022 nebo červené víno odrůdy Rulandské modré ročníku 2019 a tuto nabídku doplní produkty dalších českých a moravských vinařů. Při vinařských oslavách nemůže chybět ani dobré jídlo a pestrý hudební program. Během víkendu se návštěvníci zaposlouchají do rytmů funku nebo jazzu, zazpívá Milan Peroutka a zazní i vzpomínka na Zuzanu Navarovou. Připravena je řada workshopů, malí i velcí budou mít příležitost podívat se na vinnou révu pěkně zblízka prostřednictvím laboratoře botanické zahrady, vyzkoušet si lisování vína nebo si vyrobit podzimní věnec či náhrdelník z korkových špuntů. Děti zabaví dřevěné atrakce, například kolotoč nebo houpací mravenečník. Celkovou atmosféru doladí mediální partner vinobraní – Rádio Blaník.

Vinobraním vše nekončí, návštěvníci botanické zahrady se mohou těšit na bohatý podzimní program. V září ještě pokračuje fotografická výstava Czech Nature Photo, která se koná ve výstavním sále zahrady. Expozice představuje nejlepší fotografie z kategorie Rostliny a houby z minulých ročníků této prestižní soutěže. Návštěvníci mohou zhlédnout také panelovou výstavu Královny medu zblízka, jež předvádí zvědavcům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených záběrů detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Výstava je doplněna řadou interaktivních prvků v rámci expozice Zahrada mEDU a koná se až do 31. října.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down