13.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Víkend otevřených zahrad přinesl i otevření prvorepublikového parku ve Slaném

Ve Slaném skončila první část obnovy prvorepublikového parku Benar, který vznikl podle návrhu zahradního architekta Josefa Kumpána. Trvale otevřený bude od července, v rámci uplynulého Víkendu otevřených zahrad si jej poprvé po obnově mohla prohlédnout veřejnost.

Obnova parku začala předloni. Spolupracovali na ní krajinářští architekti Kamila a Přemysl Krejčiříkovi, kteří se specializují na obnovu starých parků a zahrad. „Vždycky je pro nás důležité, kdo byl před námi a jak přemýšlel,“ uvedla Krejčiříková. Podle ní při přípravě nejdříve nebylo jasné, kdo byl autorem původní zahrady. Autora původní koncepce – Josefa Kumpána se podařilo zjistit až při následném bádání. Josef Kumpán (188–1961) projektoval například i parky u lánského či zbraslavského zámku a Růžový sad na pražském Petříně. Je autorem téměř 1400 plánů zahrad, parků, sadů, hřbitovů a sportovišť. Město Slaný zanedbaný park i památkově chráněný zámeček získalo zadarmo od investora, jenž poblíž staví bytový dům.

Obnovu parku zkomplikovala rozsáhlejší potřeba odvodnění proti původním předpokladům. Zbourána musela být také konstrukce dekorativního prvku kolem bazénu, protože neměla v pořádku statiku. Rozsáhlé úpravy se týkaly i zeleně. Návštěvníkům poslouží nové lavičky i zpevněné cesty. Nechybí ani vodní prvky včetně fontány. Náklady na úpravy dosud dosáhly téměř 30 milionů korun. Zastupitelé města budou rozhodovat o uvolnění několika milionů korun na další etapy, které budou zahrnovat například opravu akvaduktu, vybudování dětského hřiště nebo adventure golfu. Nahradí minigolf, který v parku v minulosti patřil mezi oblíbené prvky, řekl při slavnostním otevření parku starosta Slaného Martin Hrabánek.*

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down