09.11.2008 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Viděli jste v Sázavě

Přestože je červnový Den zahradnické a komunální techniky dávno minulostí a možná již všichni pomalu hledíme k přípravám jeho dalšího pokračování v příštím roce, dovolte nám se do Sázavy ještě jednou vrátit. V minulém čísle Zahradnictví jsme vám alespoň v krátkosti představili širokou nabídku strojů pro sekání se sběrem a intenzivní mulčování. Neradi bychom však opomněli další prezentovanou techniku – stroje pro zakládání trávníků, extenzivní mulčování a zpracování dřevního odpadu a samozřejmě zbude místo i na zajímavou reportáž ze soutěžních jízd zručnosti se sekačkami s nulovým poloměrem otáčení.

Zakládání trávníků
Univerzální nosiče nářadí Agria 5900 Taifun, které v rámci kategorie zakládání trávníků předvedla společnost Agrocar, s. r. o., jsou osazeny dvouválcovým dieselovým motorem Lombardini o výkonu 19 koní. V agregaci s půdní obracecí frézou značky RotaDairon slouží pro přípravu půdy k zakládání trávníků i na chemicky neošetřených plochách. Vyrábí se v několika pracovních záběrech, z nichž nejprodávanější a zároveň nejvhodnější právě v kombinaci s jednoosými nosiči je šíře 75 cm.
Firma Bonas, spol. s r.o., přivezla do Sázavy ukázat vratnou frézu Forigo G 25 o záběru 130 cm. Návštěvníkům ji představila agregovanou s traktorem Kubota řady B o výkonu 25 koní (nejmenší výkon pro práci s frézou je 22 koní) vybaveným třístupňovou hydrostatickou převodovkou. Fréza je schopna ukládat kameny v půdě pod secí lůžko a díky děrovanému válci umístěnému vzadu připraví rovnou plochu k setí trávníku.
Sestavu motorového kultivátoru Goldoni LUX 140 a zakladače trávníků Minimot 80 firmy CarboGreen představila společnost Cime, s. r. o. Kultivátory značky Goldoni mají výkon od 6 do 15 koní a jsou vybaveny dieselovými, vzduchem chlazenými motory. Mají patentovaný systém vyvažování, který umožňuje vyšší komfort při manipulaci. Zakladač o záběru 80 cm je schopen odhazovat a prosévat zeminu, kterou odhazuje nahoru, zatímco kameny a drny se zachycují a padají pod seťové lůžko.
Model malotraktoru Antonio Carraro Tigrone TN se čtyřválcovým turbomotorem Perkins dodává na český trh společnost Pekass, a. s. Traktor má výkon 58 koní, náhon na všechna čtyři kola a je ideální pro zahradnické a komunální práce. Pro účely předváděčky byl agregován s rekultivátorem CarboGreen o záběru 170 cm.
Malotraktory z produkce firmy BCS se díky dlouholetým zkušenostem výrobce staly platnými pomocníky téměř ve všech výrobních sférách. Model Valiant 500 RS/REV patří ke střední třídě a je osazen vodou chlazeným dieselovým motorem Lombardini o výkonu 48 koní. Možnost nastavit velmi nízkou, pojezdovou rychlost jej přímo předurčuje pro zahradnické práce. Rekultivátor Muratori MZ 6 125 SXL o záběru 125 cm je vhodný do těžkých podmínek a je možno jej vybavit sečkou, zavlačovací deskou a různými typy válců podle typu půdy. Stroje dodává společnost Some Jindřichův Hradec, s. r. o.
Typické zelenožluté barvy reprezentovaly v kategorii zakládání trávníků dva traktory John Deere od společnosti Strom Praha, a. s. Jako první se v agregaci se zakladačem trávníků Agritec představil model 3520 s tříválcovým motorem, výkonem 31 koní a hydrostatickou převodovkou. Zakladač je stranově posuvný, ovládaný hydraulicky a hloubkově nastavitelný. Druhý v pořadí vyjel na ukázkovou plochu model 4720 s výkonem 60 koní a elektronicky řízenou hydrostatickou převodovkou. Agregaci určenou k zakládání, renovaci a údržbě trávníků doplnil stroj Amazone. Firma Unicom Agro, a. s., jej dodává pod označením GBK nebo GNK, v různých záběrech od 110 až 250 cm. Zvláštností jsou šikmé prsty, které lze do poškozeného trávníku zahloubit povrchově, takže se vytvoří nové seťové lůžko pro dosev.

Stroje pro extenzivní mulčování
Na vymezenou plochu u řeky vyjel jako první jednoosý nosič německého výrobce Agria Taifun 5900 s pracovním záběrem 125 cm. Na českém trhu zastupuje společnost Agria firma Agrocar. Stroj je osazen dvouválcovým benzínovým motorem o výkonu 22 koní a zvládne i práci ve svazích do 45 stupňů a velmi zaplevelených pozemcích. I proto je vhodný pro firmy zabývající se realizací zahrad. Všechny hydrostatické nosiče jsou ovládány plynule jedním hřebenem umístěným na pravé rukojeti. Unikátní je aktivní řízení nosiče, pohyb doprava a doleva se ovládá bez použití páček na řídítkách.
Zástupce společnosti AgroKonzulta Žamberk, s. r. o., představil komunální malotraktor Shibaura ST318HST, na který byl agregován mulčovač Müthing MUC/S 100 s pracovním záběrem 100 cm. Příkopový mulčovač německého výrobce je vhodný k obsekávání mezí a příkopů. Naklápění mulčovací hlavy směrem dolů je možné do úhlu 60 stupňů, směrem nahoru do 90 stupňů, takže lze bez problémů obsekávat i křovinové porosty.
Traktor Kubota STV40, nabízený firmou Bonas, s tříválcovým dieselovým motorem a výkonem 40 koní byl agregován mulčovačem italské značky Forigo model FT 6 (v ČR zastupuje Plantax, s. r. o.). S šířkou záběru 130 cm vyžaduje při své hmotnosti 220 kg výkon traktoru od 20 do 40 koní. Nože ve tvaru Y s nastavitelným pracovním úhlem zabezpečují kvalitní posečení materiálu. Stroje jsou na trh dodávány od šířek 100 cm do 180 cm.
Nosič nářadí Geotrac 93 A rakouské společnosti Lindner má výkon 83 koní, pohonnou jednotkou je čtyřválcový motor Perkins s obsahem 4,4 litru. V Sázavě pracoval s vyžínacím ramenem Ferri TM46 určeným speciálně pro údržbu okolí komunikací. Pracovní orgány jsou volitelné, k dispozici jsou Y nože (pro likvidaci trávy a náletů do průměru 2 cm) či různé varianty kladiv (likvidují nálety až do průměru 5 cm). Obě značky v ČR zastupuje společnost Cime, s. r. o.
Jednoosé nosiče zastupoval model německého výrobce značky AS Motor 65 2T (Eurogreen CZ). Originální motor splňuje nejpřísnější emisní limity. Předvedený model pracoval se záběrem 65 cm. Dvojitý křížový nůž zvládá zpracování i menších náletových dřevin. Stroj má k dispozici šest rychlostí pojezdu vpřed a zpátečku.
Univerzální kloubový nosič nářadí Holder nabízí širokou paletu použití. V ČR tuto značku prodává firma Kis plus, a. s. S cepovým mulčovačem firmy Fischer o pracovním záběru 2 m byl agregován model C-Trac 4.74. Mulčovač je poháněn kloubovým hřídelem zajišťujícím velký přenos výkonu na pracovní nástavbu.
Velmi dobrou práci předvedl univerzální nosič Antonio Carraro 7400 TRX s mulčovačem firmy Berti EKR se záběrem 180 cm. Mulčovač je možné agregovat dopředu před nosič nebo může pracovat vzadu. Je osazen ocelovými kladivy o hmotnosti 1,1 kg a zvládne likvidaci náletů do průměru 6 cm.
Komunální malotraktor značky BCS Volcan 950 MT, nabízí v ČR firma Some J. Hradec. Předvedený model s výkonem motoru 92 koní je nejsilnější variantou. Převodovka je rozdělená do čtyř skupin po čtyřech rychlostech, takže traktor disponuje 16 rychlostmi vpřed a 16 vzad. Mulčovač italského výrobce Agrimaster s označením K2 1900 je přizpůsoben pro čelní agregaci. Je možné jej osadit lžičkovými, kladivovými nebo ypsilonovými noži.
Jedním z produktů společnosti Živa, a. s., je i svahový univerzální nosič nářadí Reform Metrac. Ten může být vybaven mechanickou nebo hydrostatickou převodovkou. Mezi výhody patří možnost čtyř způsobů řízení nápravy. Nosič je vybaven čelním hydraulickým systémem, na přání lze přidat i zadní hydraulický okruh. Nosič byl agregován s mulčovačem Műthing.
Komunální traktor John Deere 3520 (Strom, a. s.) pracoval s čelně neseným mulčovačem Agritec se záběrem 160 cm. Traktor je vybaven hydrostatickou převodovkou. Mulčovače Agritec se zahrnují záběry od 80 do 180 cm a jsou určeny pro traktory s výkonem od 20 do 60 koní. Mulčovače se vyrábí ve verzích pro čelní i zadní zavěšení do tříbodového závěsu.

Zpracování dřevního odpadu
Společnost Agrocar nově nabízí v ČR výrobky německé firmy Jensen. Předvedený model A328 je osazen čtyřválcovým vznětovým motorem Kubota a zpracuje hmotu o průměru maximálně 20 cm. Unikátní vlastností stroje je samostatný posun materiálu bez ohledu na průměr zpracovávaného materiálu. Komín je otočitelný o 360º a stroj o hmotnosti 1800 kg využívá jednonápravový brzděný podvozek.
AgroKonzulta Žamberk, s. r. o., představila štěpkovač finské značky Junkkari HJ4G. Jedná se o nejmenší model nabízené značky, který zpracuje hmotu do průměru 14 cm. Agregován byl s traktorem Shibaura ST3.
Štěpkovač Cip 1300 italského výrobce Green Technik v agregaci s traktorem firmy Goldoni představila společnost Cime, s. r. o. Dva vkládací válce štěpkovače umožňují zpracování odpadu do průměru 13 cm. Zařízení No stress zabezpečuje, aby nedošlo k přetížení nožů. Rozměr štěpky je nastavitelný podle vkládaného materiálu.
Společnost Bonas předvedla štěpkovač dánské značky Lindana. Předvedený stroj zpracuje materiál do průměru 15 cm a je určený především pro zahrady. V nabídce jsou i silnější stroje pro park či les, které zpracují materiál i do 40 cm v průměru.
Netradiční štěpkovač Walker MDD GHS z nabídky Cime S byl agregován na sekačku s nulovou osou rotace. Naštěpkovaná hmota je shromažďována v zásobníku a nabízí tak možnost odvezení. Stroj zpracuje odpad do průměru 8 cm.
Společnost Eurogreen CZ představila návštěvníkům štěpkovač značky AS Samix. Dvoukomorový systém vkládání materiálu umožní zpracování odpadu do průměru 65 mm. Systém je vhodný především pro likvidaci domovního odpadu.
Samojízdný štěpkovač Elliet nabízí v ČR firma Chlebiš. Unikátní systém nožové hřídele zpracovává dřevo po vláknech. Je schopný zpracovat materiál do průměru 12 cm.
Do nabídky společnosti Pekass patří i štěpkovač německého výrobce JBM. Stroj je osazen vlastním motorem Kubota s výkonem 35 koní a zpracuje materiál do průměru 16 cm. Je vybaven Antiblok systémem, který umožní automatický rozjezd či zastavení vstupních válců.
Stroje ke zpracování dřevního odpadu uzavírají širokou nabídku výrobků společnosti Some J. Hradec. Předvedený stroj italského výrobce Pezzolato PZ 140 je schopen zpracovat hmotu do průměru 14 cm. Je vybaven dvěmi podávacími válci s pojistkou proti přetížení, která rovněž řídí a snímá otáčky rotoru. Na jejich základě přizpůsobuje posun hmoty do drtícího ústrojí.

Velké zápolení se sekačkami
Příchozí měli celý den možnost vyzkoušet si jízdu se sekačkami s nulovým poloměrem otáčení a porovnat mezi sebou dosažené výkony. Po skončení oficiálních prezentací firemní jezdci předvedli, jak připravenou trať doslova prolétnout.
K dispozici bylo hned sedm strojů, z nichž si závodníci mohli libovolně vybírat ten, který jim nejvíce vyhovoval. Sekačky Scag Tiger Cub STC, Grasshopper 321D, Husqvarna BZ34D, Land Pride ACCU Z, Toro Z Master, John Deere ZTrac 997 a Kubota ZD21 se během dne řádně zapotily. Sjezd, slalom mezi pneumatikami, výjezd do kopce s následným otočením o 180o na malém prostoru či zajíždění do tří boxů prověřily důkladně schopnosti všech jezdců. Za shození pneumatiky, přetržení pásky či vyvalení kolíku se udělovaly trestné vteřiny. Vedle šikovnosti jezdců však rozhodovaly i rozměry strojů. Výhoda menších se projevila jak mezi profesionály, tak mezi jezdci z řad návštěvníků. Těch se zúčastnilo dvanáct a své výkony mohli směle měřit i s firemními jezdci. Třetí místo pro pořádající vydavatelství Profi Press, s. r. o. vybojoval na stroji Scag Luboš Stehno, šéfredaktor časopisu Mechanizace zemědělství s časem 45:87. Druhý Ondřej Bačina na sekačce Grasshopper zajel trať v čase 45:69 a v kategorii příchozích zvítězil Michal Kapr v čase 44:37 opět se sekačkou Scag.
Mezi firemními jezdci vybojoval třetí místo zástupce firmy Strom Praha Jiří Hitl. Se sekačkou John Deere ZTrak 997 dosáhl času 43:03. Druhé místo obsadil Miloslav Šindelář zastupující firmu Cime na stroji Grasshopper 321D v čase 42:82 a jako první se umístil Milan Hrubý reprezentující firmu Agrocar. Na sekačce Scag Tiger Cub STC jako jediný prolomil hranici čtyřiceti vteřin a s časem 39:75 získal zasloužené vítězství.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down