22.04.2021 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více biologické ochrany pro ovoce a zeleninu

Německá spolková ministryně pro výživu a zemědělství Julia Klöcknerová a její ministerstvo investují značné prostředky do výzkumu a vývoje nechemických pesticidů s cílem spojit ochranu životního prostředí s ochranou rostlin. Pouze v zahradnickém sektoru je nyní financováno 27 inovativních projektů v celkové výši 18,4 milionu eur. Projekty vhodně začínají v letošním roce, který je Mezinárodním rokem ovoce a zeleniny.

„Naším cílem je pokračovat ve snižování používání pesticidů a současně v zajištění stávajících výnosů. Důležitou součástí je proto výzkum v oblasti biologických alternativ. Ten se snažíme intenzivně podporovat právě jeho financováním. Používejme tak málo pesticidů, jak je to jen možné, současně ale tolik, kolik je nutné – to je můj cíl. Vše na základě faktů a vědeckých poznatků,“ uvedla ministryně Julia Klöcknerová. Nově byla zveřejněna oznámení o financování dvou projektů – ParaDrosu a Hope.

ParaDrosu

Výzkumný projekt ParaDrosu se opírá o „přemýšlivý“ proces ochrany rostlin. Díky cílenému použití parazitických vos, které účinně lokalizují a zabíjejí hlavně larvy octomilek (Drozophila suzukii), lze populace škůdců dlouhodobě udržovat na nízké úrovni. Doposud neexistuje v Německu žádný srovnatelný postup regulace octomilek, který by byl založen na použití původního hmyzu. Cílem je vyvinout produkt vhodný pro integrované a ekologické pěstování bobulovin, který bude zároveň rychle dostupný. Výzkum je podpořen částkou 730 000 eur. Hlavním koordinátorem projektu je Institut Julia Kühna (JKI) a na výzkumu se podílejí například Univerzita Geisenheim v Hessenu, Katz Biotech AG a řada pěstitelských firem v Hesensku, Bádensku-Württembersku a Porýní-Falcku.

Projekt Hope

Předmětem projektu Hope je vývoj formulací pro biologickou ochranu borůvek a dalšího drobného ovoce. Cílem je vyvinout metodu „Attract & Kill“ pro potírání larev brouků, které poškozují kořeny rostlin. Larvy brouků mají být specificky přitahovány atraktivní formulací na bázi granulí nebo kapslí a usmrceny specifickými hmyzími patogenními houbami, které jsou v nich obsaženy. Dalším inovativním aspektem je požadavek vyvinout účinnou aplikaci pro postřik založenou na nové virové formulaci proti octomilkám. Na výzkum přispěje ministerstvo částkou ve výši 843 000 eur. Koordinátorem projektu je Univerzita aplikovaných věd v Bielefeldu a také zdejší Institut pro aplikované materiály (BIfAM), dále společnosti BIOCARE a Geohumus GmbH, Fraunhoferův institut pro molekulární biologii a aplikovanou ekologii IME, Technická univerzita v centrálním Hesensku apod.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down