15.09.2017 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vhodný sortiment zahradních rostlin

Až dosud jsme se v seriálu s Ing. Drahoslavem Šonským, CSc., věnovali abiotickým prvkům zahrady a v tomto dílu se budeme zabývat vhodným sortimentem zeleně pro navrhovanou zahradu.

Musím přiznat, že mám při navrhování problém s výběrem vhodného stromu. Snad že se jedná o zásadní prvek a jeho případný špatný výběr se projeví až v průběhu let. Co byste mi poradil, jak postupujete při výběru vy?

Nejdříve se zeptám investora, zda se mu líbí stromy listnaté nebo jehličnaté. Pak zvážím velikost zahrady. Vždy je lepší navrhnout více stromů s menší korunou než jeden, raději dva velké. Jejich počet může být sudý i lichý, podle toho, kolik plocha unese a k jakému účelu budou sloužit. Když potřebuji ze stromů vytvořit pohledovou kulisu, rozmisťuji je hustěji i za cenu, že se za deset let budou muset některé pokácet. Zahrada se musí také dělat sekyrou. Zohledňuji i světové strany kvůli zastínění od stromů. Stromy rámující dům nesmí stínit obytné místnosti a musí být od domu vysazeny ve vzdálenosti více než poloviny finální koruny, aby větve nepoškozovaly fasádu. V neposlední řadě rozmisťuji stromy s ohledem na dobré sousedské vztahy.*

Iva Neumannová

Zahradní ateliér Iva Neumannová

Foto včetně popisek D. Šonský

 

Celý článek naleznete v časopisu Zahradnictví č. 9/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down