18.05.2021 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejnost může hlasovat v soutěži Zelená střecha roku

Veřejnost může hlasovat v osmém ročníku soutěže Zelená střecha roku, na výběr je jich 16. Hlasovat lze do poloviny června, vítěz získá Cenu veřejnosti. V tiskové zprávě to uvedla Jana Šimečková, ředitelka Svazu zakládání a údržby zeleně, který soutěž pořádá.

Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s možností ozeleňování střech a stěn budov a jiných stavebních konstrukcí jako součásti udržitelné výstavby, ochrany životního prostředí a návratu zeleně do sídel. Soutěž je vypsána na podporu kvalitních realizací staveb se snahou ocenit společné úsilí investorů, projektantů a dodavatelů.

Plocha zelených střech v České republice se podle svazu za posledních pět let zdvojnásobila. Letos přihlášené střechy podle Šimečkové ukazují, že udržitelné využití střešních ploch přestává být doménou pouze administrativních budov, škol nebo školek. O hlasy veřejnosti totiž usiluje i pět řešení na rodinných domech a další dvě ozeleněné ploché střechy bytových domů.

"Lidé si stále více uvědomují, že jde o šanci, jak zvýšit podíl zeleně v rozšiřující se zástavbě. Zelené střechy efektivněji zadržují vodu a její následné odpařování ochlazuje okolí a snižuje prašnost," uvedla Šimečková.

Veřejnost své favority vybírá do 15. června, hlasovat lze na www.zelenastrecharoku.cz. Z jedné IP adresy mohou lidé přiřadit jednu až tři hvězdičky i více dílům, a to vždy maximálně jednou týdně. Kromě on-line hlasujících posoudí střechy na začátku června i šestičlenná odborná porota, která se zaměří hlavně na přínos architektů, kvalitu technických řešení nebo udržitelnost projektu. Výsledky pořadatelé vyhlásí 25. června v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v Brně.

Cílem soutěže je nejenom upozornit na možnost ozeleňování střech, ale především ukázat, že i v České republice je řada osvícených investorů, kteří na svých objektech chtějí zelené střechy, schopných projektantů, kteří je umí navrhnout a kvalitních firem, které umí zelené střechy vybudovat.

V loňském sedmém ročníku soutěže hodnotilo pět členů odborné poroty 21 projektů. Vítězná střecha ve Vizovicích vznikla na budově, která původně tvořila český pavilon na světové výstavě EXPO 2015. Porotci na ní ocenili vysokou úroveň architektonického řešení i užitnou hodnotu s relaxační funkcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down