23.09.2009 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký den zahradnické a komunální techniky

Malebné středočeské městečko Sázava, konkrétně travnaté plochy na pravém břehu stejnojmenné řeky pod místním klášterem, ovládly ve středu 10. června stroje. Již potřetí se zde totiž odehrál Den zahradnické a komunální techniky, který uspořádalo vydavatelství Profi Press, s. r. o. Na praktické ukázky práce sekaček, mulčovačů, zakladačů trávníků, zametacích vozů a štěpkovačů se přijela podívat zhruba tisícovka lidí.

Návštěvníci z řad správců městské zeleně, technických služeb měst a obcí, realizačních zahradnických firem i další zájemci měli možnost shlédnout širokou nabídku zahradnické a komunální techniky přímo v akci. Svou nabídku do Sázavy přijelo prezentovat dvaačtyřicet firem, které ukázaly přihlížejícím necelou stovku strojů. Pro přehlednost bylo předvádění rozděleno na několik již tradičních kategorií (sekání se sběrem, extenzivní a intenzivní mulčování, zakládání trávníků, zpracování dřevního odpadu), ale návštěvníci se mohli těšit i na zcela novou a poměrně atraktivní disciplínu. Letos poprvé se v akci předvedly chodníkové zametací vozy, přičemž mnoha zúčastněným se podařilo z cesty odstranit nejen drobný štěrk a smetí, ale také větší kusy cihel a plechovky, čímž se tato kategorie stala divácky poměrně atraktivní. Přihlížející tak neodradila ani jedna z několika přeháněk, jenž v průběhu celého dne střídaly poměrně příjemné počasí.
Novinkou třetího Dne zahradnické a komunální techniky byla ukázka práce kompostovací linky, kdy se v agregaci s traktorem značky John Deere představil sběrný drticí a míchací kompostárenský vůz SEKO EcoLine Samurai 5. Krátkou přednáškou o problematice kompostování zaujal posluchače také Ing. Petr Plíva, CSc., z Výzkumného ústavu zahradnické techniky. Podle něj se význam kompostování v podmínkách obcí a měst postupně zvyšuje, neboť množství biologicky rozložitelného odpadu, který je možno ukládat na skládky bude od příštího roku nižší. Pozitivní ale je, že Evropská unie dotuje zařízení kompostáren. Součástí vystoupení Ing. Plívy byl také slavnostní křest novinkové publikace našeho vydavatelství nesoucí název Kompostování v pásových hromadách na volné ploše, na níž se autorsky podílel.

Specialisté na trávníky
Jako první na řadě v nabitém programu byla technika určená k sekání trávy se sběrem. Na pomyslnou startovní čáru se postavilo 18 strojů, z nichž část tvořily specializované travní sekačky. Přestože jsou tyto stroje primárně vyvinuty k jedinému účelu, většina z nich je s pomocí různých pracovních nástaveb (zametací kartáče, sněhové radlice a frézy, provzdušňovače apod.) vhodná k celoročnímu využití.
Jako úplně první vyjela na travní plochu sekačka Starjet Exclusive od ryze českého výrobce – jičínské firmy Seco Group, a. s. Jde o stroj robustní konstrukce s dvourotorovým sečením umístěným mezi nápravami, hydrostatickou profesionální převodovkou, s uzávěrkou diferenciálu a záběrem sečení 102 nebo 122 cm. Osazen je zážehovým dvouválcovým motorem Briggs & Stratton o výkonu 20 koní.
Jen o několik minut později vyrazil na vyhrazenou plochu nosič nářadí japonského výrobce Iseki SF 370. Podle zástupce společnosti Eurogreen CZ, s. r. o., která jej v Sázavě prezentovala, jde díky velkému pracovnímu záběru (185 cm) o sekačku vhodnou pro údržbu velkých ploch. Sběrný koš s hydraulickým vyklápěním do výšky 2,2 m má objem 1000 l. Stroj disponuje tříválcovým turbodieselovým motorem o výkonu 45 koní. Přesah žací lišty a natáčivá zadní náprava zajišťují dobrou manévrovatelnost a k dalším výhodám patří i poměrně nízká hlučnost.
Profesionální žací stroj BCS MA.TRA 205 (Some J. Hradec, s. r. o.) pracuje s poloměrem otáčení 45 cm a je osazen dvěma žacími hlavami. Záběr sekačky je 1,22 m, koš má objem 800 litrů s výškou vyklápění do 190 cm. Dieselový tříválcový vodou chlazený motor Lombardini má výkon 26 koní.
Stroj americké výroby Walker MT 31 GHS společnosti Cime, s. r. o. s nulovou osou rotace je osazen motorem o výkonu 31 koní. Žací hlava má záběr 130 cm. Ovládání sekačky je jednoduché a rychlé a vysoká je i její manévrovatelnost. Výhodou stroje je přední uložení hlavy, jehož přednosti uživatel ocení zvláště v nerovném a členitém terénu. Aktivní systém plnění zásobníku umožňuje jeho větší naplnění, takže výsledný objem je až pětkrát větší. Zdvih koše do výšky až 1,75 m.
Stroj tuzemského výrobce Wisconsin Engineering CZ model W3669 je víceúčelová dieselová komunální sekačka s velmi nízkou spotřebou (1,5 l/hod). Je vybavena čtyřtaktním dvouválcovým motorem Yanmar o výkonu 18 koní, elektrickým sběracím košem o objemu 640 l a předním tříbodovým závěsem. Výška sekání je 1220 mm.
Travní traktor značky Honda, typ HF 2620 je dokladem toho, že japonský výrobce automobilů zvládá i kvalitní zahradnickou techniku. Záběr 122 cm, hydrostatická převodovka s plynulou regulací rychlosti jízdy a dvouválcový motor o výkonu 20 koní – to jsou základní parametry stroje s originálním řešením žacího ústrojí, jehož dva nože jsou vybaveny dmychadly, která pumpují do prostoru žací komory vzduch a zajišťují tak vynikající sběr trávy i za zhoršených podmínek.
Profesionální rider Shibaura CM 374 je dodáván s pohonem všech čtyř kol, tempomatem, automatickým nebo přímým řazením a uzávěrkou diferenciálu (Agrokonzulta Žamberk, spol. s r. o.). Je vybaven motorem výkonu 40 koní. Zdvih kontejneru je 205 cm.
Samojízdný víceúčelový stroj Profihopper Amazone (Unicom Agro, a. s.) se záběrem 1,25 m je využitelný během celého roku (sečení, sběr, mulčování). Je osazen žacím systémem cepákového typu s broušenými noži, takže lze sekat fotbalová, golfová hřiště i plochy veřejné zeleně. Předností stroje je šnekový systém podávání hmoty, který zčtyřnásobí objem sběracího koše. Zdvih koše 210 cm. Stroj je osazen tříválcovým vodou chlazeným motorem Lombardini s výkonem 24,5 koní.
Čtyři páry nožů umístěných ve dvojicích nad sebou – taková je technologie pro sekání trávy na menší částečky, díky níž nedochází k zahlcování sběracího zařízení a stroje mohou být využívány v nejintenzivnějších podmínkách. Vyvinula ji italská firma Gianni Ferrari, která je také výrobcem stroje Turbo 2. Společnost Profigrass, s. r. o. jej prezentovala s pracovním ústrojím o záběru 150 cm a motorem o výkonu 36 koní. I tento stroj je vhodný pro celoroční údržbu.
Rotační žací traktor Kubota G 26 LD z nabídky společnosti Bonas, spol. s r. o., je letošní novinkou a zároveň prvním strojem nepoužívajícím řemenový převod. Pracuje se záběrem 1,37 m a je vybaven sběrným košem (kapacita 570 litrů) s vysypáváním na zem nebo do výšky 193 cm. Ovládání je hydraulické, stroje jsou vybaveny uzávěrkou diferenciálu a jsou plně hydrostatické.
Stroj italské výroby Grillo FD 1500 s pohonem na všechna čtyři kola, sekací nástavbou o záběru 150 cm a sběrným košem o objemu 1000 l je určen na sečení parkových ploch a sportovních hřišť. Jeho specialitou jsou středový sběr hmoty, rozhazovací trubice (umožňuje rovnoměrné zaplňování kontejneru) a turbína uložená pod sedačkou obsluhy. Velmi dobrou manévrovatelnost sekačky zaručuje zatáčení zadní nápravou (Pekass, a. s.).

Univerzální stroje
V kategorii sekání se sběrem se kromě profesionálních žacích strojů představily také univerzální nosiče nářadí, které jsou přímo konstruovány jako víceúčelové stroje pro celoroční využití, především pro zametání a úklid chodníků, údržbu travnatých ploch i veřejné zeleně a odklízení sněhu. Ve většině případů jsou tyto nosiče vybaveny klimatizovanou (vytápěnou) kabinou a důraz je kladen také na snadnou a rychlou výměnu jednotlivých pracovních nástaveb.
Malé rozměry, kloubové řízení a víceúčelovost – to vše jsou výhody stroje Egholm 2200T, který v Sázavě prezentovala společnost Haiteco CZ, s. r. o. Dieselový motor o výkonu 34 koní, pohon všech čtyř kol a poloměr otáčení pouhých 1,6 metru zajišťuje velmi dobrou manévrovatelnost a plynulý přejezd nerovných ploch. Koš o objemu 750 l je možné vysypávat ve výškách od 60 do 185 cm, sekačka má záběr 120 cm. Poměrně nízká hmotnost a široké pneumatiky zabraňují poškození dlažby a travnatých ploch. Veškerou výměnu dalšího příslušenství zvládne jediný člověk během třiceti sekund.
Traktor Kioti CK 22 (P & L spol. s r. o.) byl v Sázavě prezentován v agregaci se sekačkou Muratori MR135, vysavačem trávy se zásobníkem o objemu 0,6 m3 (může být až 1,3 m3) a s možností vysypání hmoty až z výšky 190 cm. Tento univerzální nosič nářadí má výkon 22 koní, hydrostatickou převodovku a jeho výhodou jsou poměrně kompaktní rozměry. Spotřeba při plném zatížení činí 4,7 l nafty/hod.
Profesionální rotační sekačka japonské výroby Shibaura SX 24 je zároveň univerzálním traktorem, neboť je vybavena zadním tříbodovým závěsem. Stroj má záběr 137 cm a umožňuje snadné sečení mokré a přerostlé trávy, přičemž díky turbíně je tráva velmi kvalitně posbírána. Jeho pracovní rychlost může být až 18 km/hod, tříválcový vodou chlazený dieselový motor je poměrně úsporný (Ittec, s. r. o.).
Další stroj v pořadí představila firma Kis plus, a. s. Kloubový nosič nářadí pro celoroční údržbu a zároveň nejprodávanější model v ČR – to je Holder C-Trac 242 se sekací kombinací Stoll. Sekačka je třínožová se záběrem 150 cm a zdvihem koše do výšky 190 cm. Objem koše je 1000 l. Nosiče značky Holder jsou velmi univerzální a kompaktní.
Pracovní záběr 150 cm a objem kontejneru 1000 l má stroj Antonio Carraro Rondo K333, který v Sázavě prezentovala společnost Pekass, a. s. S motorem Yanmar o výkonu 30 koní, hydrostatickým pojezdem, pohonem všech čtyř kol a uzávěrkou diferenciálu na přední nápravě jde o vysoce výkonný nosič nářadí. Rotační sekačka je třínožová s turbínou směřovanou do středu, což umožňuje lepší sběr.
Na Dni zahradnické a komunální techniky byly samozřejmě k vidění i zelené traktory značky John Deere. V kategorii se sběrem mohli návštěvníci přímo v akci vidět model s označením 2520 v agregaci s žacím ústrojím o záběru 153 cm a sběracím košem o objemu 1000 l, jenž je vybaven turbínou, takže nasává posekanou trávu. Zdvih koše je až do výšky 210 cm (Strom Praha, a. s.).
Jeden ze slovenských účastníků, společnost Bamatech, s. r. o. ze Žiliny představila univerzální nosič nářadí finského výrobce Avant 220. Jde o nejmenší stroj z modelové řady Avant 300, 500, 600 o s benzínovým motorem výkonu 20 koní. Pracovní záběr sekačky je 120 cm a objem sběrného koše 160 l.

Zakládání trávníků
V nabitém programu předváděcího dne zahradnické a komunální techniky má od počátku své místo také technika určená k zakládání trávníků. V letošním roce se v této kategorii návštěvníkům představilo sedm strojů různých výkonů a velikostí.
Jako první měli návštěvníci možnost shlédnout kvalitní práci jediného dvouosého nosiče nářadí v pomyslné startovní listině – stroje Agria 5900 Taifun, a to v agregaci s obracecí půdní frézou francouzského výrobce Rota Dairon o záběru 75 cm. Velkou výhodou tohoto stroje je perfektní vyvážení, kdy díky portálové ose těžiště mohou být totiž kola posunuta vpřed, což je pozitivem zejména při práci s těžkým nářadím. Fréza dobře zvládá překopat půdu o 180 stupňů a do hloubky 15 cm. Stroj má schopnost zakopat kameny (do velikosti do 8 cm) a vyznačuje se také asymetrickým uložením čelního utužovacího válce umožňujícím snáze překrývat již připravenou plochu (Agrocar, s. r. o.). Ideální pro následný výsev trávy je kombinovaný secí stroj belgického výrobce Eliet GZC 750 se třemi utužovacími válci, secím štěrbinovým zařízením a vibračními branami. Je vybaven zásobníkem o objemu 60 litrů a schopen zapravit osivo do hloubky 0,5 cm.
Nastavit hloubku přípravy půdy od sedmi do osmnácti centimetrů lze v případě vratné půdní frézy italského výrobce Forigo Roteritalia G15. Toto nesené nářadí má záběr 105 cm a je možné jej spojit ještě s elektricky ovládaným secím strojem. Společnost Plantax, spol. s r. o. jej v Sázavě představila v agregaci s malotraktorem Kubota B 2230.
Poměrně malý, kompaktní a všestranný nosič nářadí s čtyřválcovým motorem o výkonu 35 koní BCS Vivid 400 DT přivezla na den zahradnické a komunální techniky firma Some Jindřichův Hradec, s. r. o. Přihlížejícím byl představen společně s rekultivátorem Muratori MZ4 SXL 125 o pracovním záběru 125 cm (výrobce dodává na trh rekultivátory o záběrech 85 – 300 cm), který je schopen obracet materiál navrchu o 180 stupňů a přesévat jej přes síto. Dodat k němu lze i secí stroj o stejném záběru.
Zakladač trávníků Agritec UKF40 má pracovní záběr 140 cm a jeho výhodou je možnost setí přímo do připraveného lůžka. Poháněn je kardanem od traktoru (v tomto případě značky John Deere 3520) a je možné jej posouvat ze středové polohy až o 40 cm, takže není problém připravit k setí i méně dostupné plochy (Strom Praha, a. s.).
Víceúčelový nosič nářadí Avant 630 o výkonu 28 koní a rotační brány Lipco UK 140 – i tato kombinace se objevila mezi ukázkami. Do Sázavy je přivezla společnost Avistech, s. r. o.
Čtyřválcovým motorem Perkins o výkonu 48 koní je osazen malotraktor Antonio Carraro Tigrone TN5500 s pracovní rychlostí 300 m/hod a více. Stroj, který dokáže i velmi pomalé pracovní procesy představila společnost Pekass, a. s., a to v agregaci s poměrně robustním zakladačem trávníků Carbogreen 140M. Nářadí má pracovní záběr 140 cm a lze jej doplnit výsevním zařízením.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down